Antydepresant o smaku wołowiny

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2008 11:29

Pies, który po spędzeniu samotnie całego dnia w domu, cierpi na brak kontaktów ze swoimi właścicielami, może to poważnie odchorować stanami depresyjnymi. Wyje pod drzwiami, jest apatyczny lub agresywny. Amerykanie mają na to sposób: dać pigułkę.

Firmy farmaceutyczne liczą zyski, bo u czworonogów wydłuża się długość życia, a to oznacza potrzebę zażywania substancji, które wpłyną na poprawę jego jakości.

FDA dopuściła do obrotu Clomicalm, lek tylko dla zwierząt z rozpoznanym lękiem separacyjnych (SAD – Separation Anxiety Disorder), należący do grupy trójcyklicznych antydepresantów stosowanych w leczeniu psychiatrycznym, odpowiednik stosowanego u ludzi Anafranilu. Lek jest też podawany zwierzętom w przypadku występowania u nich zespołu natręctw obsesyjno-kompulsyjnych.

Również jeden z najbardziej popularnych leków dla ludzi o działaniu antydepresyjnym, zwany pigułką szczęścia, ma swój odpowiednik w świecie czworonogów i jest o smaku wołowiny.

Okazuje się bowiem, że również zwierzęta cierpią na psychozy i fobie. Najmniej groźne to kręcenie się za własnym ogonem. Gorsze jest samookaleczanie czy niemożność zapadnięcia w sen i brak apetytu.

Nic dziwnego, że firmy farmaceutyczne starają się wykorzystać popyt na leki dla zwierząt. Chodzi nie tylko o leki na schorzenia neuropsychiatryczne. Firmy oferują również leki lifestylowe, m.in. w przypadku ich nadwagi.

U czworonogów, podobnie jak u ludzi, wydłuża się długość życia, a to oznacza potrzebę zażywania substancji, które wpłyną na poprawę jego jakości.  Jeden ze specyfików Pfizera jest stosowany w leczeniu dysfukcji poznawczej, kiedy pies ma problem z zapamiętaniem lokalizacji swojej miski czy drzwi wyjściowych.

Według badań American Pet Products Manufacturers Association, 77 proc. właścicieli psów i 52 proc. właścicieli kotów podało w 2006 roku swojemu zwierzakowi przynajmniej jeden lek (wzrost o 25 proc. w porównaniu do 2004 roku).

Firmy tworzą w swojej strukturze odrębne działy leków dla zwierząt, specjalizując się w wybranych obszarach medycznych (neuropsychiatryczne, przeciwbólwe, onkologiczne, lifestylowe), osiągając ze sprzedaży znaczące dochody.

Źródło: The New York Tomes, July 13, 2008

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum