Annals of Epidemiology: Statyny zmniejszają ryzyko zaćmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2010 11:32

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu odkryli nową właściwość statyn, które od lat stosowane są w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że statyny redukują ryzyko katarakty u mężczyzn o prawie 40 proc., a u kobiet o 18 proc. - informuje pismo Annals of Epidemiology.

Dr Gabriel Chodick z Uniwersytetu Tel Awiwu, który od lat zajmuje się badaniem działania statyn tłumaczy, że chronią one oko przed rozwojem stanu zapalnego i zabezpieczają komórki nerwu wzrokowego przed uszkodzeniem.

– Tylko około 10 proc. pacjentów, którym przepisywane są statyny, faktyczne je przyjmuje. Jeśli chcemy uniknąć chorób serca, bardzo ważne, abyśmy zażywali je regularnie przez dłuższy okres czasu. A teraz mamy więcej powodów, by nie odstawiać tych leków – twierdzi dr Chodick.

Prowadzone przez niego badania trwały 9 lat i wzięło w nich udział ponad 180 tys. osób. Wynika z nich, że regularne przyjmowanie statyn w celu obniżenia cholesterolu zmniejszyło ryzyko zaćmy u mężczyzn o 38 proc., a u kobiet o 18 proc.

Zaćma postępuje wolno, dlatego chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę z potrzeby wizyty u specjalisty. Choroba ta charakteryzuje się zmętnieniem soczewki, przez co traci ona swoją przejrzystość. Towarzyszą jej też różnego rodzaju zaburzenia widzenia, które w przypadku braku leczenia mogą prowadzić do ślepoty

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum