Ankieta: leki u kierowców mogą być groźne

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 09:21

Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków (UOMiBNDL) przy Collegium Medicum UJ w pierwszej połowie lipca br. przeprowadził badanie wiedzy małopolskich pacjentów na temat zażywanych leków.

Ankieta: leki u kierowców mogą być groźne

102 ankietowanych powyżej 65. roku życia przyznało się do prowadzenia pojazdów po zażyciu leków. Tylko co dwudziesty miał świadomość, że preparaty lecznicze mogą wpływać na zachowanie kierowcy na drodze. Najczęściej miały one działanie przeciwlękowo-nasenne.

Niebezpieczne dla kierowców są również preparaty neuroleptyczne i przeciwdepresyjne zaburzające wyczucie odległości, mogące powodować rozmycie pola widzenia.

Na zachowanie kierowcy na drodze wpływają także leki przeciwbólowe, zwłaszcza stosowane w zespołach bólowych kręgosłupa, które zmniejszają napięcie mięśni. Efektem ich działania jest spowolnienie reakcji.

Statystyki pokazują, że średnio co dziesiąty sprawca wypadku ma powyżej 60 lat. Policja nie jest w stanie dokładnie określić, jak często prowadzenie pojazdów pod wpływem leków jest przyczyną wypadków, ponieważ nie prowadzi takich statystyk.

Więcej: www.dziennikpolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum