Amantadynę można stosować poza wskazaniami rejestracyjnymi, w tym na COVID-19

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2020 14:40

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, po burzy związanej z amantadyną i deprecjonowaniem jej w leczeniu Covid-19, chlorowodorek amantadyny jest ponownie dostępny w terapiach w grypie typu A oraz poza wskazaniami rejestracyjnymi (w tym COVID-19).

Amantadynę można stosować poza wskazaniami rejestracyjnymi, w tym na COVID-19
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Amantadyna to lek stosowany m.in. w leczeniu schorzeń neurologicznych. Oficjalnie wykorzystuje się go w leczeniu choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, ostrego uszkodzenia mózgu. Preparat wykazuje także działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. Dzięki temu znalazła zastosowanie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A u osób dorosłych.

We wspomnianym komunikacie minister zdrowia przypomina o ścisłej reglamentacji Viregytu-K (kapsułki doustne z chlorowodorkiem amantadyny) oraz ilości tego leku na jednego pacjenta, a także o tym, że Viregyt-K może być stosowany tylko w dwóch chorobach, czyli chorobie i zespole Parkinsona oraz leczeniu dyskinezy późnej u osób dorosłych. Dodaje, że ograniczenie to dotyczy tylko leku refundowanego Viregyt - K, zarejestrowanego pod konkretnym numerem ewidencyjnym.

Jednocześnie minister zdrowia informuje, że produkty zawierające amantadynę a dopuszczone do obrotu mogą być ordynowane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i mogą być wydawane z apteki bez ograniczeń.

O leku tym stało się głośno w listopadzie, kiedy Włodzimierz Bodnar, pediatra i specjalista chorób płuc z Przemyśla opublikował w sieci opinię o tym, jak pokonać wirusa. Lekarz dowodził, że dzięki zastosowaniu amantadyny można wyleczyć COVID-19 w 48 godzin.

Przypomnijmy, że 15 grudnia minister zdrowia poinformował, że Agencja Badań Medycznych rozpoczęła badania kliniczne dotyczące zastosowania amantadyny w leczeniu COVID-19.

Więcej: nowiny24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum