Amantadyna: polskie badania wchodzą do międzynarodowego konsorcjum naukowego

Autor: Jacek Wykowski • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia12 maja 2021 09:05

Polskie badania kliniczne amantadyny 12 maja zostają włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego - poinformował "Nasz Dziennik".

Amantadyna: polskie badania wchodzą do międzynarodowego konsorcjum naukowego
Polskie badania kliniczne amantadyny włączone do międzynarodowego konsorcjum naukowego. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • Wyjaśniono, że "mowa o przedsięwzięciu realizowanym przez prof. Konrada Rejdaka, kierującego Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie"
  • Przypomniano, że to ten naukowiec jako "pierwszy na świecie opublikował wnioski ze swoich obserwacji klinicznych dotyczących wpływu amantadyny na przebieg COVID-19"
  • Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania - potwierdził prof. Rejdak

- To było podstawą do zaplanowania badania klinicznego, które uzyskało finansowanie Agencji Badań Medycznych (ABM) i jest pierwszym na świecie zarejestrowanym badaniem klinicznym nad amantadyną w COVID-19. Dziś weszliśmy do europejskiego konsorcjum naukowego, które chce kontynuować te badania - potwierdził prof. Rejdak w rozmowie z "ND".

Amantadyna: Horizon 2021 pomoże w finansowaniu badań

Jak wyjaśniono, "naukowcy wspólnie składają wniosek o finansowanie swoich badań w ramach unijnego projektu Horizon 2021". "Chcą analizować wpływ amantadyny we wczesnej interwencji terapeutycznej" - napisano. - Uważamy, że nie samo wyleczenie COVID-19 jest tu kwestią kluczową, lecz przede wszystkim zapobieganie mu - wyjaśnił prof. Rejdak.

Wsparcie dla działalności prof. Rejdaka wyraził minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. - Działalność prof. Konrada Rejdaka i całego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w kwestii amantadyny i jej skutków zdrowotnych w COVID-19 jest coraz bardziej zauważalna i wiążemy z tym ogromną nadzieję, dlatego gratuluję, że jego praca została zauważona. Deklarujemy nasze wsparcie - powiedział minister cytowany przez gazetę.

Terapia amantadyną będzie rekomendowana w UE?

- Być może już niedługo terapia amantadyną będzie rekomendowana nie tylko w Polsce, lecz także znajdzie się w dyrektywach europejskich - powiedział dziennikowi prezes ABM dr hab. Radosław Sierpiński.

Podkreślił, że "udział w projekcie Horizon pokazuje wysoką jakość polskiej nauki".

O pozytywnych efektach terapii amantadyną wiele razy informował także dr Włodzimierz Bodnar. Potem jednak pojawiły się wątpliwości, m.in. w obszarze rzetelności terapii pacjentów z COVID-19, w których dr Bodnar przepisywał chorym amantadynę i z których wysnuł pozytywne wnioski nt. jej skuteczności w leczeniu COVID-19.

"Większość pacjentów dr. Włodzimierza Bodnara, którym przepisał amantadynę, nie miała nawet testów na obecność koronawirusa. 17 osób zmarło - informowało o kulisach terapii TOK FM.

Więcej: Amantadyna: "cudowna terapia" dr. Bodnara pod lupą dziennikarza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum