Alerty dla lekarzy sposobem na "turystykę lekową"? NRL proponuje takie rozwiązanie

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Rada Lekarska20 października 2022 13:30

Alerty lekowe wyświetlające lekarzowi przepisującemu zagrożone brakiem dostępności leki: Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej 19 października opublikowało stanowisko w sprawie problemów z dostępnością leków w Polsce, w którym podaje swoje propozycje na załagodzenie problemu z brakiem leków.

Alerty dla lekarzy sposobem na "turystykę lekową"? NRL proponuje takie rozwiązanie
NRL proponuje wprowadzenie alertów lekowych wyświetlających lekarzowi przepisującemu zagrożone brakiem dostępności leki. Fot. Adobestock
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie problemów z dostępnością leków w Polsce
  • Rozwiązanie, jakie proponuje Rada, to alerty lekowe wyświetlające lekarzowi przepisującemu zagrożone brakiem dostępności leki
  • Jakiekolwiek próby i pomysły reglamentowania leków (...) budzą uzasadniony prawnie i etycznie sprzeciw Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej - czytamy w stanowisku

Rosną problemy z dostępnością leków. Rozwiązanie: alerty lekowe

Jak dowiadujemy się z komunikatu z 19 października, prezydium NRL odnotowuje "wzrastające problemy z dostępnością leków w Polsce". Zaznacza, że "problemy z dostępnością dotyczą leków specjalistycznych, leków szpitalnych dostępnych w lecznictwie zamkniętym, ale również leków szeroko stosowanych w farmakoterapii, w tym antybiotyków w lecznictwie otwartym"

Propozycja prezydium NRL to wprowadzenie alertów lekowych. Miałyby być one wyświetlane lekarzowi przepisującemu zagrożony brakiem dostępności lek. Odbywałoby się to w istniejących systemach teleinformatycznych, jak np. udostępnione przez rząd narzędzie gabinet.gov.pl i IKP (indywidualne konto pacjenta).

Sprzeciw uzasadniony prawnie i etycznie

W ocenie prezydium NRL "działania organizatorów ochrony zdrowia powinny koncentrować się na czytelnym systemie wspomagającym przepisujących recepty, a nie mogą opierać się np. na przekierowywaniu pacjentów do komercyjnych portali generujących «turystykę lekową»" poszukiwanie leków po aptekach w całej Polsce, powodujących frustrację pacjentów i sprawiających wrażenie, że organy odpowiedzialne za politykę lekową nie panują nad pogłębiającym się deficytem leków w naszym kraju".

- Braki antybiotyków, preparatów hormonalnych, substancji stosowanych w cukrzycy, leczeniu otyłości, zakrzepicy, osteoporozy czy migreny powinny być rozwiązywane w wyniku stałych kontaktów Ministerstwa Zdrowia z producentami, rewizji polityki refundacyjnej, zastanowienia się nad przyczynami sytuacji, w której wiele firm farmaceutycznych nie jest zainteresowanych sprzedażą swoich produktów w Polsce, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - podkreśla NRL.

W podsumowaniu Rada wskazuje, że "jakiekolwiek próby i pomysły reglamentowania leków, zawężania ich wskazań terapeutycznych niezgodnie z obowiązującą charakterystyką produktu leczniczego, segregowania pacjentów na tych, którzy lek mogą kupić i tych, którym nie powinien być ordynowany, budzą uzasadniony prawnie i etycznie sprzeciw Prezydium NRL".

Ministerstwo Zdrowia: mamy rozwiązanie

Przypomnijmy, że w ub. wtorek w trakcie konferencji prasowej z udziałem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podano informacje na temat łagodzenia problemów z dostępnością leków. Resort zdrowia zaproponował nowe rozwiązanie.

W trybie najpewniej dwutygodniowym będzie przekazywać  do Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz hurtowni farmaceutycznych informacje w zakresie możliwej ograniczonej dostępności do poszczególnych leków po to, by lekarz już w trakcie wypisywania recepty mógł stwierdzić czy lek będzie dostępny w aptekach na terenie województwa.

Te informacje na bieżąco mają być przekazywane w formie skróconej do NIL i NIA, a następnie do lekarzy i farmaceutów oraz hurtowni. Docelowo ma to być system informatyczny podpięty pod aplikację gabinet.gov.pl. Nie wiadomo, kiedy to się stanie. Ale jak przyznał wiceminister Miłkowski, jest to działanie priorytetowe dla resortu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum