Agencja cofa pozwolenia na pasty zawierające arszenik

Autor: URPL/ Rynek Zdrowia • • 13 maja 2014 15:42

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił cofnięcie w UE pozwoleń na dopuszczenie do obrotu past dentystycznych Caustinerf arsenical, Yranicid arsenical i powiązanych produktów.

Powodem cofnięcia pozwoleń są podejrzenia o działanie genotoksyczne (uszkodzenie materiału genetycznego w komórkach) i wywoływanie obumierania tkanki przy zębach.

Pasty dentystyczne zawierające składnik na bazie arszeniku, trójtlenek arsenu, były stosowane przy usuwaniu uszkodzonych nerwów w miazdze zębowej (wnętrze zęba).

W przeprowadzonym przeglądzie danych odnoszących się do korzyści i ryzyka dla tych produktów dentystycznych, z analizy danych laboratoryjnych i z badań populacyjnych wynika, że arszenik w nich zawarty może stwarzać zagrożenie działania genotoksycznego, co może zwiększać ryzyko nowotworów.

Dodatkowo, pojawiła się niewielka liczba przypadków, w których arszenik prawdopodobnie przedostał się do okolic przyzębnych, powodując obumarcie tkanki, także kostnej (martwica).

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum