AZS. Choroba, która demoluje życie pacjentów

Paulina Gumowska odpowiada za rozwój treści segmentu zdrowie w Grupie PTWP, w tym serwisu rynekzdrowia.pl i magazynu Rynek Zdrowia, których jest redaktor naczelną. Przed dołączeniem do Grupy PTWP, przez blisko dziewięć lat związana była z Wirtualną Polską. Ostatnio była redaktor naczelną obszaru lifestyle i zdrowie, m.in. WP Kobiety i portalu WP abcZdrowie. Wcześniej była zastępcą redaktora naczelnego WP oraz wiceszefową Strony Głównej i Newsroomu, a także wydawcą i redaktorem. Autor: Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia   • 08 marca 2022 13:43

Atopowe zapalenie skóry demoluje życie pacjentów, zarówno życie rodzinne, jak i zawodowe. Potwierdzają to badania, które przeprowadziliśmy - mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

AZS. Choroba, która demoluje życie pacjentów
Atopowe zapalenie skóry - gdy leczenie nie przynosi efektów. Fot. Shutterstock
  • Atopowe zapalenie skóry czyli AZS to przewlekła choroba zapalna skóry
  • Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych zwraca uwagę na problemy, z którymi mierzą się pacjenci cierpiący na AZS 
  • Ekspert podkreśla, że ból fizyczny niesie ze sobą ból psychiczny i prowadzi do wykluczenia społecznego 

Atopowe zapalenie skóry - gdzie leży problem? 

- Przeprowadziliśmy badania wśród pacjentów cierpiących na AZS. 50 proc respondentów wskazuje, że doświadczyło depresji, 68 proc. mówi, że ich choroba, albo choroba ich potomstwa wpłynęła za życie zawodowe. 50 proc. deklaruje, że nie zdecyduje się na potomstwo, w obawie przed przekazaniem choroby kolejnemu pokoleniu, a aż 25 proc. osób, które już mają dzieci nie zdecydowało się na kolejne, ze względu na koszty związane z leczeniem - mówi Hubert Godziątkowski opowiadając o dramacie, jaki towarzyszy pacjentom z AZS.

Jak przypomina Hubert Godziątkowski, AZS jest chorobą przewlekłą - dermatozą, która ma podłoże genetyczne, alergiczne. - Nie mamy tu do czynienia z naszym niedbalstwem, niedopatrzeniem. W większości chorują dzieci, u których objawy występują w czwartym, piątym miesiącu życia. Są przypadki zachorowań wśród dorosłych, a właściwie ujawnienia się choroby w dorosłym życiu. Dopiero np. stres wywołuje widoczne objawy - dodaje Godziątkowski.

Atopowe zapalenie skóry - gdy leczenie nie przynosi efektów

Jak dziś wygląda opieka nad pacjentami z AZS? - W przypadku pacjentów z najostrzejszym przebiegiem choroby, jedynymi skutecznymi terapiami są terapie biologiczne. To są pacjenci, którzy już nie odpowiadają na dostępne leczenie, próbowali już właściwie wszystkiego i żyją w permanentnym zaostrzeniu choroby. Okresy remisji właściwie w ogóle nie występują - mówi prezes. I podkreśla, że dostęp do refundowanego leczenia terapiami biologicznymi jest dziś największą potrzebą pacjentów z AZS.

- Wkrótce dostępne będzie leczenie dla pacjentów dorosłych, ale to nie rozwiązuje problemu, bo główną grupę chorujących stanowią dzieci - przypomina ekspert.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum