ASCO: nowy lek na czerniaka z przerzutami

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 14:39

Terapia eksperymentalnym lekiem ipilimumab w badaniu III fazy poprawia całkowite przeżycie u leczonych uprzednio chorych na czerniaka z przerzutami

Wyniki badania opublikowano w New England Journal of Medicine i zaprezentowano podczas 46. dorocznego Kongresu American Society of Clinical Oncology.

Firma Bristol-Myers Sqibb ogłosiła pozytywne wyniki randomizowanego, prowadzonego metodą podwójnej ślepej próby badania III fazy oceniającego ipilimumab w leczeniu zaawansowanego czerniaka. W badaniu wykazano, że przeżycie całkowite (overall survival - OS) uległo istotnemu wydłużeniu u wcześniej leczonych chorych otrzymujących ipilimumab.

Wyniki były istotne statystycznie u chorych otrzymujących ipilimumab w monoterapii lub w skojarzeniu ze szczepionką peptydową gp100 w porównaniu z chorymi z grupy kontrolnej, którzy otrzymywali samą szczepionkę gp100.

W grupie chorych leczonych ipilimumabem odsetek 1-rocznych przeżyć wyniósł 44-46 proc. w porównaniu z 25 proc. w grupie kontrolnej. Odsetek 2-letnich przeżyć wyniósł 22-24 proc. wśród leczonych ipilimumabem i 14 proc. w grupie kontrolnej.

Podobnie jak w innych badaniach nad ipilimumabem najczęściej zgłaszane działania niepożądane dotyczyły układu immunologicznego i wiązały się z mechanizmem działania leku. Niekiedy były ciężkie i zagrażały życiu pacjenta. Najczęściej dotyczyły układu pokarmowego, skóry, wątroby i gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Czerniak z przerzutami to jeden z najbardziej zabójczych nowotworów. W Polsce odsetek zachorowań na czerniaka wynosi 3-4 zachorowania na 100 tys. mieszkańców. W niektórych krajach Europy notuje się dziesięć zachorowań na 100 tys. mieszkańców, a w Australii nawet 28-30 przypadków na 100 tys. Liczba pacjentów szybko przyrasta. Szacuje się, że liczba nowych zachorowań podwaja się co mniej więcej dziesięć lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum