AOTM rekomenduje dwa nowe leki dla diabetyków

Autor: AOTM/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 06:39

Rada Konsultacyjna AOTM rekomendowała pozytywnie zakwalifikowanie leku saksagliptyna (Onglyza) oraz leku liraglutinum (Victoza) w leczeniu cukrzycy typu 2 jako świadczeń gwarantowanych, w ramach wykazu leków refundowanych z 50 proc. odpłatnością.

Saksagliptyna to lek z klasy inhibitorów dipeptydylo-peptydazy 4 (DPP4) dopuszczony w Europie do obrotu w październiku 2009 roku.

Mechanizm działania inhibitorów DPP4 polega na stymulacji naturalnych hormonów jelitowych – tzw. układ inkretynowy, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie insuliny i hamowane jest wydzielanie glukagonu. Saksagliptyna jest już trzecim lekiem dostępnym na rynku należącym do tej klasy terapeutycznej.

Rada przypomina, że do finansowania zostały zakwalifikowane wcześniej dwa preparaty (eksenatyd i liraglutyd) należące do grupy leków działających poprzez układy inkretynowe, o udowodnionym efekcie hipoglikemizującym. W odróżnieniu od poprzednio rekomendowanych leków z grupy inkretyn, saksagliptyna jest stosowana doustnie. 

W przypadku liraglutinum, który jest lekiem podawanym w iniekcjach podskórnych, Rada proponuje zastosowanie 50 proc. odpłatności i wpisanie na listę leków refundowanych po obniżeniu przez producenta kosztu DDD do poziomu innego leku z tej samej grupy inkretyn – eksenatydu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum