AOTM: decyzje w sprawie finansowania olanzapiny i rosuvastatinum

Autor: AOTM/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 14:16

Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała stanowiska o finansowaniu olanzapiny i rosuvastatinum.

Rada Konsultacyjna AOTM uznała za zasadne zakwalifikowanie leku rosuvastatinum (Crestor) w leczeniu pierwotnej hipercholesterolemii (typu II a, w tym rodzinnej hipercholesterolemii) jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego w ramach wykazu leków refundowanych.
 
W opinii Rady, skrajne ryzyko wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemią powoduje, że finansowanie rozuwastatyny ze środków publicznych w tych populacjach jest akceptowalne.

Jednocześnie Rada zaznacza, że wnioskodawca nie przedstawił przekonywujących danych na wystarczające bezpieczeństwo stosowania rozuwastatyny w szerokiej populacji pacjentów z hipercholesterolemią o dowolnym podłożu, stąd nie jest obecnie uzasadnione finansowanie rozuwastatyny ze środków publicznych w tych populacjach pacjentów.

Rada nie uznała za zasadne zakwalifikowania olanzapiny (Zolafren) w leczeniu zaburzeń typu schizofrenii, schizotypowych i urojeniowych jako świadczenia gwarantowanego.

W uzasadnieniu stanowiska Rada powołuje się na opinię Rady z dnia 30 marca 2009 roku, dotyczącą rozpatrywania wniosków o finansowanie ze środków publicznych technologii poza zarejestrowanymi wskazaniami. Brak jest dostatecznych dowodów naukowych na skuteczność olanzapiny w grupach pacjentów objętych wnioskiem (tj. zaburzeń typu schizofrenii, schizotypowych i urojeniowych – zaburzeń innych niż schizofrenia).

Rada Konsultacyjna uznała natomiast za zasadne zakwalifikowanie olanzapiny w leczeniu średnio nasilonych i ciężkich epizodów manii w przebiegu zaburzeń, zapobieganiu nawrotom choroby afektywnej dwubiegunowej, u pacjentów, u których w terapii epizodów manii uzyskano dobrą odpowiedź na leczenie olanzapią, pod warunkiem ustalenia wspólnego limitu ceny dla atypowych leków przeciwpsychotycznych w grupie terapeutycznej choroby afektywnej dwubiegunowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum