ABM: wpłynęło 39 wniosków w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne

Autor: oprac. LJ • Źródło: ABM30 października 2021 13:27

Do Agencji Badań Medycznych wpłynęło 39 wniosków w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych. Połowa wniosków dotyczy kardiologii i onkologii.

39 projektów wpłynęło do Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na niekomenrcyjne badania kliniczne (fot. ShutterStock)
 • Agencja Badań Medycznych ogłosiła, że w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych wpłynęło 39 projektów
 • 12 z nich dotyczyło obszaru kardiologii, 8 - onkologii
 • Projekty muszą posiadać status niekomercyjnych badań klinicznych dotyczących oceny skutków działania produktu leczniczego

Zakończył się nabór wniosków w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych. Do Agencji Badań Medycznych wpłynęło 39 wniosków - poinformowała ABM.

Całkowita kwota projektów wyniosła ponad 330 mln zł.

Wśród złożonych wniosków najwięcej, bo aż 12 z nich dotyczyło obszaru kardiologii. Drugim obszarem pod względem liczebności była onkologia (wpłynęło 8 projektów).

Termin zgłaszania projektów upłynął 25 października br.

Konsolidacja środowiska naukowców i klinicystów

Głównym celem konkursu jest opracowanie nowych procedur diagnostycznych i terapeutycznych w obszarze chorób cywilizacyjnych w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych.

"Dzięki realizacji Konkursu możliwe będzie zwiększenie dostępu pacjentów do kompleksowej, wielospecjalistycznej, a przede wszystkim innowacyjnej diagnostyki, opieki i terapii. Ponadto, oczekiwanym rezultatem konkursu jest konsolidacja środowiska naukowców i klinicystów" - czytamy na stronie Agencji.

Projekty składane w ramach konkursu muszą posiadać status niekomercyjnych badań klinicznych, dotyczących oceny skutków działania produktu leczniczego.

Regulamin dopuszcza finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych, których przedmiotem jest wypracowanie nowych schematów diagnostycznych, jeżeli schematy te zostaną wypracowane w ramach badania klinicznego produktu leczniczego.

Kto mógł składać wnioski?

Jak zakłada ABM, konkurs z zakresu chorób cywilizacyjnych z pewnością będzie stanowić znaczące wsparcie w zakresie rozwoju projektów wprost odnoszących się do założeń Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

Nabór adresowany był do podmiotów takich jak:

 • uczelnie wyższe;
 • federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
 • PAN;
 • instytuty naukowe PAN;  
 • instytuty badawcze;
 • międzynarodowe instytuty naukowe;
 • Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
 • podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna albo uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych albo Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego;
 • przedsiębiorcy mający status centrum badawczo-rozwojowego;
  podmioty prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe, które podejmują możliwość realizacji projektów w postaci niekomercyjnych badań klinicznych.

Choroby cywilizacyjne. ABM ogłasza konkurs na badania kliniczne

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum