ABM: rusza centrum wsparcia badań klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia16 września 2021 14:05

40 tys. ludzi w Polsce bierze udział w badaniach klinicznych finansowanych przez ABM - przypomina dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

ABM: rusza centrum wsparcia badań klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
Otwarcie centrum wsparcia badań klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie (fot. Luiza Jakubiak)
  • 7 mld zł - tyle ABM przeznaczy na wsparcie Polskiej Sieci Badań Klinicznych w ciągu 10 lat
  • Jeden z ośrodków sieci otwarto w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie
  • 40 tys. ludzi w Polsce bierze udział w badaniach klinicznych finansowanych przez ABM

16 września br. otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie (NIGRiR).

- Staramy się być liderem jako kraj, ale chcemy też być jednym z najlepszych ośrodków badań klinicznych w naszym kraju - powiedział podczas otwarcia dyrektor placówki, dr Marek Tombarkiewicz.

Czas, by w naszym kraju ruszyły badania niekomercyjne

- Polska sieć badań klinicznych obejmuje na razie 10, a niedługo 20 takich ośrodków. Będą funkcjonowały w sposób profesjonalny, według jednolitych procedur, które zapewnią bezpieczeństwo pacjentom. Jest to też jest olbrzymie ułatwienie dla badaczy, ponieważ będą prowadzić pacjentów według jednolitych procedur - podkreślał.

Przypomniał, że do tej pory badania kliniczne były skupione wokół działań komercyjnych: - Teraz przyszedł czas, by w naszym kraju ruszyły badania niekomercyjne, finansowane ze środków ABM. Pierwsze konkursy już się odbyły. Kolejne są w trakcie, następne są zapowiadane. Wreszcie pojawiła się instytucja, która może zapłacić za te badania, za olbrzymi wysiłek naukowców oraz wysoką jakość tych badań.

Docelowo Agencja Badań Medycznych w ciągu 10 lat zamierza przeznaczyć na badania kliniczne w ramach sieci około 7 mld zł.

- ABM stwarza doskonałe warunki do rozwoju badań klinicznych - mówił dyrektor Tombarkiewicz, wyrażając przy tym nadzieję, że big pharma też będzie lokować pieniądze w polskiej sieci badań klinicznych.

ABM: centra będą się bilansować

- Prawie 10 mln zł, jakie przekazała ABM na realizację tego centrum to realizacja obietnic, które składaliśmy dwa lata temu. 40 tys. ludzi w Polsce bierze udział w badaniach klinicznych finansowanych przez ABM - mówił dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

- Mówimy o dostępności, o nowych terapiach, ale też, że to będą centra, które będą się bilansować. To będą rentowne przedsięwzięcia szpitali klinicznych i instytutów. Chodzi też więc o olbrzymi potencjał gospodarczy - dodał.

W Polsce wykonuje się małą liczbę badań klinicznych. Dlatego ABM podjęła działania wspierające likwidację barier w ich rozwoju.

Jednym z tych kroków jest projekt stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK), funkcjonujących w modelu usług wspólnych zapewniających kompleksowe i systemowe wsparcie realizacji badań zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych.

Czytaj też: Warszawa. Szpital MSWiA otrzymał czek od ABM. Zostanie utworzone Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Czytaj też: Osiem wniosków do ABM na komercyjne badania kliniczne. Mają rozwijać technologie RNA

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum