50 tys. dolarów dla organizacji pacjentów onkologicznych. Grant od firmy MSD

Autor: oprac. LJ • Źródło: PKPO15 grudnia 2021 16:02

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych otrzymała grant w wysokości 50 tys. dolarów na projekt koordynatora pacjenta w polskim systemie opieki onkologicznej. Fundatorem jest firma MSD.

Podpisanie umowy MSD Oncology Grant: Dimitri Gitas, Jan Salamonik i Piotr Fonrobert (fot. PKPO)
  • 50 tys. dolarów dla Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w ramach MSD Oncology Grant
  • Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu dotyczącego funkcjonowania koordynatora pacjenta w polskim systemie opieki onkologicznej
  • Polska uczestniczy w programie grantowym od 2029 roku

MSD i Pfizer dołączyły do Warsaw Health Innovation Hub

Dimitri Gitas, dyrektor zarządzający MSD w Polsce, podpisał umowę na grant naukowy dla Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w wysokości 50 tys. dolarów amerykańskich. W imieniu PKPO umowę podpisali wiceprezesi: Jan Salamonik i Piotr Fonrobert.

Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu dotyczącego funkcjonowania koordynatora pacjenta w polskim systemie opieki onkologicznej.

Polska w MSD Oncology Grant od 2019 roku

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych otrzymała tę nagrodę jako jedyna organizacja pacjentów w Europie Środkowo-Wschodniej.

MSD Oncology Grant jest przeznaczony na projekty, które stworzą platformę dialogu i wdrożenia rozwiązań, dzięki którym możliwy będzie szerszy dostęp do innowacyjnej opieki onkologicznej.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku i objęła 5 krajów: Japonię, Brazylię, Niemcy, Izrael i Wielką Brytanię. Do drugiej edycji zostały zaproszone: Polska, Hiszpania, Włochy, Korea, Argentyna i Kolumbia.

W 2019 roku laureatem została Fundacja Onkologiczna Alivia.

Bariery w dostępie do opieki onkologicznej pod lupą

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w ramach otrzymanego od MSD grantu zrealizuje projekt, który z jednej strony będzie polegał na identyfikacji barier (prawnych, organizacyjnych, systemowych i świadomościowych) w dostępie do leczenia onkologicznego, a z drugiej na zbadaniu luk między oczekiwaniami pacjentów a wydajnością systemu ochrony zdrowia w zakresie onkologii.

W prace badawcze w ramach projektu zaangażowane jest grono ekspertów, m.in. główny badacz w projekcie dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz dr Magdalena Władysiuk, prezes Stowarzyszenia CEESTAHC.
 
- Pacjenci onkologiczni borykają się z wieloma trudnościami. Część z nich dotyczy barier administracyjno-systemowych. Nie możemy jednak zapominać, że dostęp do leczenia onkologicznego zależy też od innych czynników, w tym socjoekonomicznych. Chcemy wziąć je pod lupę i zaproponować takie rozwiązania, które ułatwią pacjentom dostęp do leczenia – zauważa dr Adam Maciejczyk.
 
- Głównym celem projektu PKPO jest zbadanie luk jakościowych w ramach koordynacji opieki onkologicznej i zaproponowanie optymalnych rozwiązań w tym zakresie – dodaje Krystyna Wechmann, prezes Fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Wkład w nauczanie i rozpowszechnianie wiedzy

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najpilniejszych niezaspokojonych potrzeb medycznych. Na całym świecie w 2012 r. zdiagnozowano ponad 14 mln zachorowań na raka. Szacuje się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do ponad 20 mln.

 - W MSD angażujemy się w przekształcanie przełomowych innowacji biomedycznych w nowatorskie terapie, które pomagają wydłużyć i poprawić jakość życia osób chorych na raka na całym świecie. Wierzymy, że pracownicy naukowi specjalizujący się w polityce zdrowotnej odgrywają kluczową rolę – poprzez swoją pracę badawczą, działalność edukacyjną i działania społeczne – w rzetelnych dyskusjach opartych na dowodach – mówi Dmitri Gitas, dyrektor zarządzający MSD Polska.

Poprzez Oncology Policy Grant Program MSD stara się umożliwić instytucjom zwiększenie ich zdolności w zakresie badań, nauczania i rozpowszechniania wiedzy. Inicjatywa MSD to także międzynarodowe forum wymiany pomysłów dotyczących najbardziej aktualnych i palących kwestii polityki zdrowotnej w zakresie chorób nowotworowych i identyfikowania nowych obszarów badań.

Onkologia. Wielkie porządki w programach lekowych. Leki są coraz droższe. Jak je finansować?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum