2 tysiące leków może zniknąć z aptek

Autor: Anna Kaczmarek • • 02 kwietnia 2008 18:55

Dla ok. 2 tys. produktów leczniczych nie złożono jeszcze dokumentacji potrzebnej do wydania przedłużenia rejestracji leku.

Część z nich to 37 proc. leków z listy preparatów refundowanych – poinformował podczas konferencji prasowej Grzegorz Cessak, kierownik Wydziału Zmian Porejestracyjnych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dodał, że na dzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej było zarejestrowanych 12,5 tys. produktów leczniczych. Liczba ta uległa jednak zmianie, a podmioty nie przedłużały pozwoleń. Obecnie w rejestrze jest ok. 8700 leków. Od czasu akcesji złożono 6700 wniosków o przedłużenie rejestracji, z czego 1217 postępowań zostało zakończonych. Jak podał Cessak, dokumentacja 5500 preparatów jest „w trakcie obróbki”. Co oznacza, że jest uzupełniana. Firmy farmaceutyczne mają czas do końca tego roku na skompletowanie dokumentów.

Zdaniem doktora Wojciecha Łuszczyny duża liczba niesharmonizowanych leków z listy preparatów refundowanych nie spowoduje problemów na rynku. Jego zdaniem leki, co do których nie złożono wniosków, to w dużej części preparaty starej generacji, które mają swoje lepsze odpowiedniki w podobnych lub tych samych cenach.

Złożenie wniosku o przedłużenie rejestracji leku jest konieczne z uwagi na dostosowanie polskiego prawa do prawodawstwa UE.
 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum