1 mln zł dofinansowania do projektu stworzenia leku onkologicznego

Autor: oprac. LJ • Źródło: Kvarko03 stycznia 2022 11:40

Wrocławski fundusz wspierający start-upy naukowe i technologiczne Kvarko zainwestował 1 mln zł w Auxilius Pharma Oncology. Chcą opracować formułę generycznego leku onkologicznego.

1 mln zł dofinansowania do projektu stworzenia leku onkologicznego
Generyk, nad którym pracuje Auxilius, pomimo znaczących wyzwań formulacyjnych, nie wymaga badań klinicznych na ludziach - mówi Ewelina Stelmach, menedżer inwestycyjna w Kvarko (fot. Kvarko)
  • Auxilius Pharma Oncology rozpoczyna prace badawczo-rozwojowe w projekcie onkologicznym. Będzie to generyk leku stosowanego w rzadkim nowotworze
  • Projekt wsparł fundusz Kvarko z Wrocławia. Dofinansuje inwestycję kwotą miliona złotych
  • Jędrzej Litwiniuk, prezes Auxilius: w ciągu trzech lat chcemy złożyć wniosek o dopuszczenie leku do obrotu w USA

Wiele firm badających DNA ma siedziby poza Polską. Czy wtedy nasz materiał genetyczny jest bezpieczny?

Mabion wyprodukował pierwszą pełną serię antygenu do szczepionki Novavax

Kvarko, wrocławski fundusz wspierający start-upy naukowe i technologiczne, zainwestował 1 mln zł w Auxilius Pharma Oncology. Zespół specjalistów tej spółki opracowuje generyczny lek onkologiczny z kategorii tzw. complex generic.

W przypadku wielu leków, dla których upływa termin ważności patentów, w dość krótkim czasie pojawiają się ich zamienniki, tzw. generyki. Jednak skala złożoności leku onkologicznego, będącego na celowniku Auxiliusa sprawia, iż pomimo, że patent na oryginał wygasł 5 lat temu, generyku wciąż nie ma.

- Taka sytuacja to z jednej strony wyzwanie dla spółki, a z drugiej duża szansa. Generyk, nad którym pracuje Auxilius, pomimo znaczących wyzwań formulacyjnych, nie wymaga badań klinicznych na ludziach, dzięki czemu proces jego tworzenia jest mniej kapitałochłonny. Stąd zdecydowaliśmy się zainwestować w ten projekt, tym bardziej, że spółka ma bardzo doświadczonych naukowców oraz liderów na pokładzie – podkreśla Ewelina Stelmach, menedżer inwestycyjna w Kvarko.

Zmiany w 28 ustawach. Potężna nowelizacja przepisów m.in. o refundacji leków i Funduszu Medycznym

Za trzy lata ma powstać generyk leku onkologicznego

Przedmiotem projektu jest lek na rzadki nowotwór, na który cierpi ok. 50 tys. osób w USA i Europie. Zastosowany na wczesnym etapie, w wielu przypadkach hamuje rozwój choroby i wyklucza potrzebą dalszego uciążliwego leczenia takiego jak np. chemioterapia.

- Wprowadzenie opracowywanego przez nas generyku skończy z fatalną sytuacją, w której z powodu monopolu rynkowego i idącej za nim bardzo wysokiej ceny leku, wielu pacjentów pozbawionych jest dostępu do ratującej życie terapii-  wyjaśnia Jędrzej Litwiniuk, prezes Auxilius Pharma Oncology.

Dodaje: - W Kanadzie mamy już partnera, który podjął się tego skomplikowanego projektu i mającego docelowo produkować lek. W ciągu trzech lat chcemy złożyć wniosek o dopuszczenie go do obrotu w USA, a może także w UE. Jesteśmy na etapie szczegółowej analizy leku referencyjnego, czyli tzw. reverse engineeringu. W I kwartale 2022 roku zaczniemy przygotowywać autorską formułę .

1 mln zł pozyskany od Kvarko spółka przeznaczy na prace badawczo-rozwojowe w projekcie onkologicznym. Według założeń, docelowo doprowadzenie leku do komercjalizacji oznaczać będzie inwestycję rzędu 3 mln EUR. Stąd Auxilius już szykuje się do następnej, większej rundy finansowania, a w dłuższym horyzoncie nie wyklucza debiutu na giełdzie.

Co z różnicowaniem opakowań leków? RPP interweniuje, przepisów brak

Strony projektu: fundusz inwestujący i zespół Auxiliusa

Kvarko to fundusz inwestujący w spółki naukowe i technologiczne. W obrębie zainteresowań znajdują się projekty na wczesnym etapie rozwoju, budujące swoją wartość w oparciu o silną własność intelektualną, dla których środki inwestycyjne z klasycznych funduszy zasiewowych (seed) lub funduszy venture capital są niedostępne. Fundusz działa jako centrum transferu technologii.

Łączny kapitał zarządzany przez Kvarko wynosi 30 mln zł, z czego 24 mln zł to środki zapewnione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIdge Alfa.

Zespół Auxiliusa tworzą m.in.: Jędrzej Litwiniuk, mający za sobą karierę menedżera M&A Lux Med, Enterprise Investors, PZU Zdrowie;  dr Dawid Chabowski, mający za sobą pracę w St. John’s University, Mayo Clinic czy Wake Forest University i Medical College of Wisconsin oraz Amerykanin dr Paul Laskar, ekspert ds. formulacji i rozwoju leków z ponad 30. letnim doświadczeniem.

Wygasa okres ważności rozporządzenia o zleceniach na wyroby medyczne. Jest nowe

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum