Zmiany w zapisach do przychodni, poradni i szpitali. Nowe zasady rejestracji
Ogromne zmiany w rejestracji do przychodni, poradni i szpitali zapowiedział już kilka miesięcy temu minister zdrowia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację zdradza szczegóły planowanej reformy.

- Pacjenci regularnie skarżą się, że nie sposób umówić się tego samego dnia do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a kolejki do poradni specjalistycznych nie maleją. Na problem zwróciła uwagę w interpelacji poselskiej do ministra zdrowia Urszula Pasławska
- Posłanka PSL chciała wiedzieć, kiedy zacznie funkcjonować centralna e-rejestracja, o ile ma skrócić czas oczekiwania na wizytę i ile średnio czeka pacjent na poradę specjalistyczną
- Wiceminister Waldemar Kraska zdradził, że aktualnie prowadzana jest ocena pilotażu elektronicznej rejestracji centralnej, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie zapisów online m.in. na szczepienia przeciw HPV
- Jak zapowiedział, system zakładał będzie możliwość wyboru świadczenia poprzez określenie kryteriów m.in. placówki, lekarza, terminu z listy dostępnych wizyt w kraju
Wchodzą nowe przepisy covidowe. Ważna zmiana
Zmiany w zapisach do przychodni, poradni i szpitali. Nowe zasady rejestracji
Umówienie się do przychodni może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w okresie kumulacji infekcji. Temat wraca jak bumerang. Tym razem podniosła go w swojej interpelacji do ministra zdrowia posłanka Urszula Pasławska, której pacjenci regularnie skarżą się na kłopot z zapisaniem się nie tylko do specjalisty, ale także lekarza POZ.
- Szanse na zapisanie się do lekarza rodzinnego tego samego dnia są w wielu przypadkach niemożliwe. Z kolei na wizytę w poradni specjalistycznej trzeba czekać nawet kilka miesięcy - napisała w wystąpieniu do MZ.
Przypomniała, że resort nosi się z zamiarem uruchomienia centralnego elektronicznego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnej kolejki oczekujących. Chciała wiedzieć, kiedy zaczną funkcjonować, o ile miałyby skrócić czas oczekiwania na wizytę i ile średnio czeka się obecnie na poradę specjalistyczną.
Wiceminister Waldemar Kraska przypomniał w odpowiedzi, że 31 marca 2023 roku zakończył się program pilotażowy elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej.
- Pacjenci mieli możliwość rejestracji na świadczenia z zakresu kardiologii oraz badanie rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Obecnie przeprowadzana jest ocena pilotażu, na podstawie której zostaną podjęte dalsze decyzje o rozwoju e-rejestracji, w tym o objęciu e-rejestracją kolejnych świadczeń oraz o wdrożeniu ogólnopolskim - zapowiedział wiceszef resortu.
Poinformował także, w pierwszej kolejności MZ planuje objąć centralną e-rejestracją zapisy na szczepienia przeciwko HPV i świadczenie z zakresu Profilaktyki 40+. Podkreślił, iż system zakładał będzie możliwość wyboru świadczenia specjalistycznego poprzez określenie kryteriów m.in. placówki, lekarza, terminu z listy wszystkich dostępnych wizyt w kraju.
- Pozwoli to na lepsze zarządzanie wykorzystaniem wolnych albo zwalniających się w ostatniej chwili terminów, co wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania - przekonywał wiceminister.
Tyle trzeba czekać na wizytę u alergologa, nefrologa, geriatry, reumatologa
Dodatkowym udogodnieniem ma być uproszczenie procesu rezerwacji terminu wizyty i odwoływania umówionych porad. - E-rejestracja odciąży również personel placówki medycznej, umożliwiając przekierowanie zasobów na inne obszary oraz zautomatyzuje proces rejestracji pacjenta na świadczenia - wyjaśnił Kraska.
Przy czym, jak zaznaczył, dla osób, które nie posiadają elektronicznego konta pacjenta lub nie posługują się internetem, utrzymana zostanie możliwość bezpośredniej rejestracji lub za pośrednictwem Centralnej Infolinii Rejestracji na świadczenia, która będzie także oferowała rozmowę z tłumaczem polskiego języka migowego.
W kwestii kolejek do specjalistów przypomniał natomiast, że dane zbierane w ramach sprawozdawczości dla Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia przedstawiają średnie czasy oczekiwania do poszczególnych komórek organizacyjnych, a nie zbiorczo na poradę specjalistyczną.
Wynika z nich, że mediana średniego czasu oczekiwania, według stanu na koniec 2022 roku, wynosiła do:
- poradni alergologicznej - 8 dni dla pacjentów zakwalifikowanych jako przypadki pilne, 74 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni gastroenterologicznej - 42 dni dla przypadków pilnych, 125 dni – dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni hepatologicznej - 31 dni dla przypadków pilnych, 121 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni nefrologicznej - 18 dni dla przypadków pilnych, 63 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni geriatrycznej - 14 dni dla przypadków pilnych, 58 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni gruźlicy i chorób płuc - 10 dni dla przypadków pilnych, 54 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni reumatologicznej - 17 dni dla przypadków pilnych, 69 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni otorynolaryngologicznej dla dzieci - 13 dni dla przypadków pilnych, 55 dni dla pacjentów w stanie stabilnym;
- poradni audiologicznej - 17 dni dla przypadków pilnych, 68 dni dla pacjentów w stanie stabilnym.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (8)