×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS: zmiany w zwolnieniach lekarskich. Dziś ostatni dzień „po staremu”

Autor: oprac. KK • Źródło: Rynek Zdrowia/ZUS24 marca 2023 05:30Aktualizacja: 24 marca 2023 10:25

- Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: zmiany w zwolnieniach lekarskich. Dziś ostatni dzień „po staremu”
Zmiany w przekazywaniu e-zwolnień od 25 marca. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca, który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  •  Jeśli sam nie założy konta, ZUS utworzy profil za niego
  • Aby uzyskać dostęp do profilu, który automatycznie utworzył ZUS, płatnicy składek muszą sami dokończyć proces rejestracji

Można udzielić pełnomocnictwa do PUE

Jak już wcześniej informowaliśmy, po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile PUE płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 24 to termin graniczny.

Dostęp do profilu PUE jest niezbędny, aby płatnik składek mógł np. zapoznać się z korespondencją z ZUS. Do obsługi swojego profilu płatnika można udzielić pełnomocnictwa np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego.

- Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba udzielić jej pełnomocnictwa do załatwiania spraw w ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL, który jest dostępny m.in na PUE ZUS. Osoba upoważniona powinna mieć swoje - założone wcześniej - konto na PUE ZUS - wyjaśnia Zakład.

Dodatkowo płatnik składek, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,  musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli lub udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej.

Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło.

- Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, ustawić nowe hasło i uzupełnić brakujące dane - informuje ZUS.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum