Zintegrowany Informator Pacjenta będzie służył także lekarzom

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2013 11:48

Już od lipca ma rozpocząć funkcjonowanie ZIP, czyli system Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Dostęp do niego może mieć każdy ubezpieczony.

Zintegrowany Informator Pacjenta będzie służył także lekarzom

Osoba zainteresowana korzystaniem z ZIP powinna się zgłosić do właściwego wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie otrzyma klucz do systemu - indywidualny login i hasło. Po zalogowaniu pacjent będzie się mógł m. in. zapoznać z rodzajami i kosztami świadczeń medycznych, których mu udzielono: każda wizyta lekarska lub dzień hospitalizacji będą tu szczegółowo opisane.

ZIP będzie również służył lekarzom, np. do przeglądania historii chorób pacjenta. Sposób leczenia sprzed wielu miesięcy może im pomóc postawić diagnozę w sytuacji, gdy chory lub jego rodzina nie będą pamiętali, o wcześniejszych dolegliwościach czy przyjmowanych lekach.

Jak informował wcześniej Fundusz, na serwerze ZIP nie będą przechowywane takie dane jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Nie będą one także wyświetlane po zalogowaniu do portalu. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na podstawie którego otrzyma dostęp do informacji.

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum