Ze start-upu oferującego testy DNA wyciekły dane...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 14:15

Wyciekły dane części klientów start-upu Veritas Genetics, oferującego konsumentom testy DNA. Jak poinformowała firma, nastąpiło to w wyniku uzyskania nieautoryzowanego dostępu hakerów do portalu przeznaczonego dla użytkowników jej usług.

Firma poinformowała, że rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie w sprawie wycieku. Fot. Steven Kreuzer/Flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)

Według informacji przekazanych agencji Bloomberga, dane "garstki klientów", do których dostęp zyskali hakerzy nie zawierały informacji genetycznych ani dotyczących ich stanu zdrowia.

Veritas Genetics nie przekazało bardziej szczegółowych informacji na temat incydentu - nie ujawniło, jakiego rodzaju atak dotknął portal konsumencki firmy, bezpieczeństwo jakich informacji zostało naruszone ani kiedy przedsiębiorstwo dowiedziało się o wycieku, a w konsekwencji - jak długo dane klientów były narażone na niebezpieczeństwo.

Firma poinformowała jedynie, że rozpoczęła wewnętrzne dochodzenie w sprawie wycieku. Wszyscy klienci, których dotknął incydent, mają zostać poinformowani o tym fakcie przez Veritas Genetics w zgodzie z obowiązującym w USA prawem - przekazali Bloombergowi przedstawiciele spółki.

Veritas Genetics to start-up, który powstał w 2014 roku z inicjatywy George'a Churcha, pracującego wcześniej w ramach projektu Human Genome Project. Zespół tego projektu skutecznie w 2003 roku zmapował całą sekwencję DNA ludzkiego genomu. Obecnie założona przez naukowca firma oferuje na rynku konsumenckim testy DNA w cenie od 599 dolarów.

Produkt ma pomagać klientom w ocenie ryzyka dla zdrowia na podstawie analizy danych zawartych w DNA, a także m.in. określać, czy ich organizm wykazuje alergie na składniki leków używanych w terapii popularnych chorób takich jak astma, cukrzyca czy depresja. Veritas Genetics konkuruje na rynku z takimi gigantami jak spółka 23andMe i Ancestry.com. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum