Zdalne badania spirometryczne w POZ i AOS. Pilotaż został ogłoszony w Dzienniku Ustaw

Autor: oprac. WOK • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia18 stycznia 2022 19:25

We wtorek, 18 stycznia w Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Zdalne badania spirometryczne w POZ i AOS. Pilotaż został ogłoszony w Dzienniku Ustaw
Zdalna spirometria dla pacjentów z pacjenta ze stwierdzonymi zaburzeniami saturacji i tętna Fot. PAP/Jacek Turczyk
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. określa warunki realizacji programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
  • Pilotaż dotyczący stosowania e-spirometrów będzie realizowany na cyfrowej platformie DOM (Domowej Opieki Medycznej) administrowanej przez Ministerstwo Zdrowia
  • Celem pilotażu jest ocena efektywności realizacji świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych spirometrów jako narzędzia umożliwiającego badanie w sposób zdalny pacjenta ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc

Elektroniczny spirometr. Kto zostanie objęty programem pilotażowym

Pilotaż w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej obejmuje świadczenia w zakresie porad specjalistycznych dotyczących gruźlicy i choroby płuc.

Program obejmuje pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia - po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc - którzy zostali poinformowani przez realizatora programu o zakresie i zasadach realizacji świadczeń przewidzianych w pilotażu i wyrazili zgodę na udział w programie.

Zasady udziału w pilotażu

Kwalifikacji do udziału w programie pilotażowym dokonuje - na podstawie kryteriów określonych w ust. 1 rozporządzenia oraz przeprowadzonej diagnostyki:

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (w ramach POZ)
  • Lekarz specjalista w dziedzinie chorób płuc albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chorób płuc, albo lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc (w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej)

Pacjenci są badani przy użyciu elektronicznego spirometru minimum raz w miesiącu.

Realizacja programu pilotażowego w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ dotyczy wyłącznie pacjentów kontynuujących leczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc rozpoczęte przed dniem rozpoczęcia programu pilotażowego.

Pełna treść rozporządzenia - do pobrania pod tekstem.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum