Zdalne badania spirometryczne w POZ i AOS. Pilotaż został ogłoszony w Dzienniku Ustaw
We wtorek, 18 stycznia w Dzienniku Ustaw ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. określa warunki realizacji programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
- Pilotaż dotyczący stosowania e-spirometrów będzie realizowany na cyfrowej platformie DOM (Domowej Opieki Medycznej) administrowanej przez Ministerstwo Zdrowia
- Celem pilotażu jest ocena efektywności realizacji świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych spirometrów jako narzędzia umożliwiającego badanie w sposób zdalny pacjenta ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc
Elektroniczny spirometr. Kto zostanie objęty programem pilotażowym
Pilotaż w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej obejmuje świadczenia w zakresie porad specjalistycznych dotyczących gruźlicy i choroby płuc.
Program obejmuje pacjentów, którzy ukończyli 18. rok życia - po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc - którzy zostali poinformowani przez realizatora programu o zakresie i zasadach realizacji świadczeń przewidzianych w pilotażu i wyrazili zgodę na udział w programie.
Zasady udziału w pilotażu
Kwalifikacji do udziału w programie pilotażowym dokonuje - na podstawie kryteriów określonych w ust. 1 rozporządzenia oraz przeprowadzonej diagnostyki:
- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (w ramach POZ)
- Lekarz specjalista w dziedzinie chorób płuc albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chorób płuc, albo lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc (w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej)
Pacjenci są badani przy użyciu elektronicznego spirometru minimum raz w miesiącu.
Realizacja programu pilotażowego w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza POZ dotyczy wyłącznie pacjentów kontynuujących leczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc rozpoczęte przed dniem rozpoczęcia programu pilotażowego.
Pełna treść rozporządzenia - do pobrania pod tekstem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- ROZPORZĄDZENIE SPIROMETRIA.pdf Prezentacja PDF • 0,26 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)