Zagórski: ponad 5 tys. narodzin zostało zgłoszonych drogą elektroniczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2018 12:27

Do tej pory drogą elektroniczną zostało zgłoszonych ponad 5 tys. narodzin dzieci - powiedział w poniedziałek (30 lipca) minister cyfryzacji Marek Zagórski na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji; FOT. PTWP

- Bardzo nas cieszy ze ta usługa jest tak chętnie wykorzystywana przez Polaków, przez rodziców - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że do tej pory zarejestrowano w tej sposób ponad 5 tys. dzieci.

Zagórski podkreślił, usługa ułatwia młodym rodzicom zgłoszenie dziecka do urzędu oraz jest jedną z pierwszych kompleksowych usług elektronicznych oferowanych przez państwo. Dodał, że nie ostatnią. - Będziemy chcieli dać możliwość składania kolejnych wniosków przy tej okazji, czyli składanie wniosków w programie "Dobry start", czy w programie "500 plus". Zakładamy, że nowoczesnych usług będzie więcej - powiedział Zagórski.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia rozesłało pisma do wszystkich jednostek zdrowia z prośbą o informowanie rodziców, że taka usługa jest możliwa. - Cztery razy już rejestrowałem dzieci w różnych urzędach i zawsze się zastanawiałem dlaczego nie można tego po prostu zrobić online, więc można - powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że bardzo dobrze działa również inna usługa elektroniczna - e-recepta. Podał, że do tej pory wypełniono już blisko 4 tys. takich recept, zaś ponad połowa została zrealizowana przez osoby starsze.

Rejestracja narodzin dziecka przez internet jest możliwa od 1 czerwca br. Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Dotychczas mieli tylko jedną możliwość: wizytę w urzędzie. Od czerwca mają wybór: zgłoszenia można dokonać również online, co - jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, które było inicjatorem wprowadzenia takiej możliwości - jest łatwe i szybkie. Aby skorzystać z usługi trzeba mieć aktualny Profil Zaufany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum