Zagórski: pierwszą dziedziną, którą trzeba szybko cyfryzować, jest służba zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2018 10:16

Cyfryzacja służby zdrowia i systemu zamówień publicznych to najbliższe cele dla Ministerstwa Cyfryzacji - powiedział Marek Zagórski, który aktualnie kieruje pracami tego resortu.

Fot. archiwum

- Będziemy mniej więcej realizować ten plan, który był założony - mówił w piątek (19 stycznia) Zagórski w Polskim Radiu 24.

Jak dodał, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego z expose, pierwszą dziedziną, którą trzeba szybko cyfryzować - co zresztą było planowane - jest służba zdrowia.

- Pozwala to lepiej zarządzać służbą zdrowia, m.in. efektywnie zmniejsza kolejki, co jest dowiedzione na całym świecie - mówił.

Kolejna istotna dziedzina to zamówienia publiczne. Jak ocenił Zagórski, jeżeli dzięki kompleksowej informatyzacji tego obszaru udałoby się zaoszczędzić chociaż jeden procent, to przy 160 mld zł zamówień publicznych jest to już bardzo dużo zaoszczędzonych pieniędzy.

Zagórski przyznał, że Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) nie działa jeszcze jak należy, są jeszcze pojedyncze problemy.

Zagórski przypomniał, że formalnie obowiązki ministra cyfryzacji pełni premier Mateusz Morawiecki, a on sam ma pełnomocnictwa do bieżącego kierowania ministerstwem. W jego ocenie, z punktu widzenia funkcjonowania ministerstwa i spraw, którymi się ono zajmuje, kierowanie przez premiera jest korzystnym rozwiązaniem.

- Trzeba mieć świadomość, że informatyzacja jest takim zadaniem, które powoduje konieczność wchodzenia w obszary innych ministerstw. Dokładnie tak, jak ministerstwo finansów. Ale minister cyfryzacji pozycję siły ma troszkę słabszą niż minister finansów. Zatem silna pozycja polityczna ministra, a premier to pozycja najsilniejsza, sprawom cyfryzacji może się tylko przysłużyć - powiedział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum