Zachodniopomorski ZUS: e-zwolnienie to już standard

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2019 07:56

Od grudnia 2018 r. lekarze w woj. zachodniopomorskim wystawili ponad 602 tys. e-zwolnień. W tym czasie papierowych "L4", wpłynęło do zachodniopomorskich placówek ZUS tylko 859 sztuk.

Zachodniopomorski ZUS: e-zwolnienie to już standard
ZUS pochwali się także danymi dotyczącymi procenta e-zwolnień wystawianych w poszczególnych wojewodztwach. Fot. mat. ZUS

Od 1 grudnia 2018 r., gdy elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się obowiązkowe, do końca lipca tego roku w Szczecinie trafiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 419 tys. e-zwolnień i 616 na papierowych drukach. W Koszalinie tylko 243 zwolnienia były papierowe, a niemal 184 tys. wystawiono elektronicznie.

W województwie lekarze wydają miesięcznie średnio kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o zwolnieniu z pracy. W lipcu na przykład wysłano do ZUS prawie 74 tys. zwolnień, wśród których tylko 21 było papierowych. Zatem w ubiegłym miesiącu e-ZLA w regionie stanowiły 99,97 proc. zwolnień - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W całym kraju od grudnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 16,9 mln e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej lekarze przekazali nieco ponad 32 tys. sztuk zaświadczeń.

Liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc spada.

Warto dodać, że dziś inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal ok. 2 proc. zwolnień papierowych. W Polsce zaś forma ta jest znikoma - zaznacza Karol Jagielski.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum