Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2019 09:51

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednak w pewnych sytuacjach lekarze będą mogli nadal wystawiać recepty papierowe. Resort zdrowia wskazuje, że e-recepta ma wiele zalet i oznacza korzyści zarówno dla pacjentów, jak i systemu. Środowisko lekarskie zwraca natomiast uwagę, że powszechne wdrożenie tego rozwiązana wymaga więcej czasu.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

- Nie widzę szans na to, żeby po 8 stycznia 100 procent recept było wystawianych elektronicznie - mówi portalowi money.pl Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Tak łatwo nie będzie...
"Ja nie umiem obsługiwać komputera", "nie będę się na starość uczyć nowych rzeczy", "nie wypiszę e-recepty i co mi ktoś zrobi?" - takie deklaracje z ust lekarzy wciąż da się usłyszeć w wielu gabinetach - czytamy w serwisie money.pl.

Portal pyta, co powinien zrobić pacjent, który trafi na takiego lekarza? Wielkiego pola manewru nie ma. Owszem, może poszukać takiego specjalisty, który wystawia e-receptę. Jednak tak naprawdę może się to okazać bezcelowe.

Dlaczego? Okazuje się, że papierowe recepty wciąż będą honorowane w aptekach. - Ustawa wprost przewiduje, że, mówiąc w skrócie, jeśli lekarz nie ma dostępu do platformy P1 (służącej do wystawiania e-recept - przyp. red.), to może wystawić receptę papierową. Na przykład podczas wizyt domowych lub w przypadku, gdy jego przychodnia nie jest podłączona do systemu - tłumaczy w money.pl wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński.

Więcej: www.money.pl

Przypomnimy, że do 20 listopada br. wystawiono już 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów. - E-wystawia ok. 37,5 tys. lekarzy w ponad 6,6 tys. placówek. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy - 24 - informował w listopadzie dziennikarzy wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

MZ: e-recepta to wygoda i oszczędność czasu
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że elektroniczna recepta jest wygodna, może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok - pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. Dzięki niej można kupić każdy lek w innej aptece zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła - wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty. Od stycznia br. każda recepta jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie można sprawdzić dawkowanie leków. Dzięki IKP osoby chore przewlekle mogą pokazać lekarzowi listę przyjmowanych leków.

Jak już informowaliśmy, 21 odbyło się spotkanie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim w sprawie mającego wejść w życie z początkiem 2020 r. obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej. W spotkaniu udział wzięła też delegacja Federacji Porozumienie Zielonogórskie: prezes Jacek Krajewski i wiceprezes Tomasz Zieliński.

Resort deklaruje dalszą współpracę z lekarzami
Jak wskazuje samorząd lekarski, za kluczowe należy uznać ustalenie, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne, wystawienie po 7 stycznia 2020 r. - w przypadku braku dostępu do Systemu Informacji Medycznej - recepty w postaci papierowej jest uprawnieniem osoby wystawiającej receptę, zabezpiecza potrzeby pacjenta i nie jest obarczone ryzykiem sankcji. Brakuje również powodów, dla których recepta taka mogłaby spotkać się z odmową realizacji.

Strona lekarska podkreśliła, że dokonywane przez placówki medyczne inwestycje w zakup oprogramowania wymagają pewności co do trwałości oraz bezpieczeństwa gromadzonych w nim danych osobowych i danych o leczeniu.

Z tego względu przypomniano, ze Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej domaga się stworzenia przez Ministerstwo Zdrowia warunków do migracji danych. Procedura ta jest niezbędna dla zachowania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej i jest elementarnym wymogiem konkurencyjności na rynku oprogramowania medycznego.

Strona lekarska uzyskała zapewnienie wiceministra Janusza Cieszyńskiego, że w toku dalszych prac nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. rodzajów i wzoru dokumentacji medycznej, postulat ten będzie uwzględniony. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zobowiązało się do pełnej współpracy ze środowiskiem lekarskim podczas wdrażania projektu e-recepty.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum