×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

ZUS szykuje ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Wejdą jeszcze w 2023 roku

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP22 maja 2023 20:01

ZUS zapowiada zmiany w wystawianiu zwolnień lekarskich. Jeszcze w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje uruchomić specjalną aplikację mobilną dla lekarzy. O zmianach mówił członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Włodzimierz Owczarczyk.

ZUS szykuje ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Wejdą jeszcze w 2023 roku
ZUS wprowadzi ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich. Wejdą jeszcze w 2023 roku Fot. AdobeStock

 

ZUS wprowadzi ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

- W tym roku planujemy uruchomienie aplikacji mobilnej dla lekarzy, za pomocą której jeszcze łatwiejsze będzie wystawianie zwolnień lekarskich, co powinno jeszcze bardziej uprościć współpracę z naszą instytucją - powiedział PAP.pl Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS.

Podkreślił, że "przejście na formę cyfrową jest bardzo dużym ułatwieniem zarówno dla klientów, jak i ZUS-u".

- To bardzo skraca czas obsługi sprawy  - dodał. Takim przykładem mogą być m.in. e-wizyty.

- Są one dużym ułatwieniem dla osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, nie mogą wychodzić z domu, głównie dla osób starszych i ta usługa cieszy się bardzo dużym powodzeniem - stwierdził.

Dodał, że już teraz funkcjonuje e-legitymacja emeryta i rencisty.

- Ta legitymacja, oprócz tradycyjnej formy plastikowej, działa też w postaci elektronicznej dla tych osób, które są tym zainteresowane. Dostępna jest też do pobrania na stronie internetowej - wyjaśnił.

Owczarczyk odniósł się też do zapowiedzi ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, że w czerwcu Polska będzie największym krajem w UE, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości m-Dowód, o czym minister mówił w czwartek w Poznaniu. Owczarczyk podkreślił, że dla klientów ZUSu nic się nie zmieni. - Klienci ZUSu będą mogli się tak samo posługiwać cyfrowym dowodem osobistym jak i dotychczasową formą plastikową - wyjaśnił.

9 marca Sejm uchwalił ustawy o mObywatelu, która pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Pod koniec marca Senat przyjął ją z poprawkami. Zmiany te muszą jeszcze rozpatrzeć posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze