ZIP informuje i wykrywa: system w kilku liczbach

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2014 10:03

W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), systemie działającym od roku, zalogowało się 900 tys. osób, choć hasło i login pobrało 1,1 mln pacjentów. Najwięcej zarejestrowanych użytkowników jest na Śląsku (123 tys.), Mazowszu (99 tys.) i w Wielkopolsce (88 tys.).

Dziennik.pl przypomina cele i zasady działania ZIP oraz wyjaśnia, jak uzyskać do niego dostęp (konieczna jest wizyta w NFZ, gdzie można odebrać kopertę z hasłem i loginem do osobistego konta).

ZIP umożliwia dostęp do informacji, gdzie, kiedy i za ile był leczony pacjent (od 2008 r.), a także jakie refundowane leki lub sprzęt medyczny wykupił. Te informacje mają służyć samym pacjentom. Jednak każdy, kto odkryje nieprawidłowości, może je zgłosić do Funduszu.

Użytkownicy wysłali 1,5 tys. zgłoszeń o wykrytych przez siebie nieprawidłowościach. Błędy, które wykryli pacjenci, kosztowały Fundusz ponad 800 tys. zł. Część dotyczyła recept, których dany chory nie otrzymał, część - porad lekarskich czy zabiegów, których w rzeczywistości się nie było, ale lekarze pobrali za nie pieniądze od NFZ.

Więcej: dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum