×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja

Autor: oprac. KK • Źródło: ZUS, Mat. Prasowe19 marca 2023 11:05

W ZUS trzeba złożyć nowe obowiązkowe roczne rozliczenie. Ten obowiązek wprowadzono dopiero w 2023 roku. Dotyczy składki zdrowotnej. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozliczenie należy przekazać w dokumencie za kwiecień.

Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
W 2023 nowy w ZUS po raz pierwszy trzeba rozliczyć składkę zdrowotną. Termin wyznaczono do 22 maja. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
 • Składka zdrowotna. W 2023 r. po raz pierwszy wchodzi obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne
 • Obowiązek obejmuje osoby, które w 2022 roku stosowały jedną z trzech form opodatkowania: podatek według skali, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 • Jak informuje ZUS, rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Termin do 22 maja

Ten obowiązek w ZUS wchodzi po raz pierwszy. Termin do 22 maja

W 2023 roku przedsiębiorcy po raz pierwszy mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dokumenty trzeba oddać w ZUS do 22 maja.

- Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy płatnika składek, jeżeli w 2022 roku stosowana była jedna z poniższych form opodatkowania:

 • zasady ogólne – podatek według skali,
 • zasady ogólne – podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Obowiązkowe rozliczenie składki zdrowotnej w ZUS. Co z nadpłatą i niedopłatą?

Jak informuje ZUS, rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

 • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą jednoosobowo,
 • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacasz składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Co ważne, dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok należy złożyć do 22 maja 2023 roku.

- Zgodnie z rozporządzeniem nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień - podkreśla ZUS.

Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została:

 • opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba że masz zaległości za składki lub nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego,
 • opłacona w kwocie niższej niż ustalona – musisz ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze