Wrocław: otwarto największe w Polsce centrum danych medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2014 16:05

Ponad 230 mln zł kosztowała budowa największego w Polsce centrum do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych medycznych w wersji elektronicznej, które w środę (17 września) otwarto we Wrocławiu.

Wrocław: otwarto największe w Polsce centrum danych medycznych
Z usług Medycznego Centrum Przetwarzania Danych będą korzystać szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Zgodnie z ustawą, od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie placówki medyczne będą zobowiązane do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.

Według prezesa zarządu Data Techno Park (inwestor, który wybudował Medyczne Centrum Przetwarzania Danych) Marka Girka, centrum odciąży szpitale od obowiązku rozbudowy infrastruktury informatycznej i przechowywania dokumentacji medycznej przez wiele lat.

- Zagwarantuje przy tym najwyższej klasy zabezpieczenia, dzięki którym dane pacjentów nie dostaną się w niepowołane ręce - powiedział Girek.

Jednostki służby zdrowia za przechowywanie danych będą musiały płacić. Lekarze mający dostęp do danych gromadzonych w centrum przy pomocy internetu będą mogli sięgnąć do elektronicznej kartoteki pacjenta, w której zapisana będzie cała historia choroby i leczenia.

Wrocławskie centrum przetwarzania danych medycznych to 512 szaf serwerowych, z których każda ma po 42 serwery. Obiekt ma własne zasilanie. Dane zabezpieczone są przed atakami hakerskimi.

Budowa serwerowni pochłonęła ponad 230 mln zł, z czego 85 proc. kosztów inwestycji sfinansowano z funduszy UE z programu Innowacyjna Gospodarka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum