Wrocław: Uniwersytet Medyczny rozpoczyna prace nad digitalizacją zasobów naukowych

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 08:58

Ogrom danych wbrew pozorom nie sprzyja rozwojowi nauki. Duża część z nich pozostaje niewykorzystana. Kluczem jest ich odpowiednie uporządkowanie. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym, wrocławski Uniwersytet Medyczny rozpoczyna właśnie prace nad procesem ich digitalizacji - informuje nas UM we Wrocławiu.

Wrocław: Uniwersytet Medyczny rozpoczyna prace nad digitalizacją zasobów naukowych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski oraz prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem prof. Tomasz Zatoński podpisali 1 lutego list intencyjny z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu w zakresie prac nad projektem digitalizacji zasobów naukowych gromadzonych na uczelni.

- Mamy morze niewykorzystanych danych, bardzo cennych, a leżących na pendrive’ach. Codziennie tworzymy i gromadzimy nowe dane. Digitalizacja jest niezbędna, aby móc je w pełni wykorzystać - mówi dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii, koordynatorka projektu.

W ramach projektu specjaliści z Katedry Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu oraz Katedry Systemów Informacyjnych z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego, nieodpłatnie przekażą swój ekspercki know-how w zakresie zarządzania danymi oraz data science.

- Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok ku innowacji i digitalizacji zasobów uczelnianych - dodaje dr Siennicka. Uczelnie zobowiązały się do stworzenia dokumentu, który będzie stanowił ogólny plan (mapę drogową) projektu określający jego cele, ogólne potrzeby i wymagania uczelni oraz analizę obecnego stanu nauki i techniki. - Pierwszym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie audyt i - w uproszczeniu - ocena tego, jak dużo jest do zrobienia i od czego powinniśmy zacząć - informuje dr Agnieszka Siennicka.

- Nowoczesne techniki analizy danych pozwolą oczyścić i zintegrować różne zbiory danych, dzięki czemu będą one miały większą wartość naukową - zaznacza dr inż. Maciej Pondel, koordynator projektu po stronie UE.

Działania będą realizowane w ramach wrocławskiego Digital Innovation Hub Level 4.0., który tworzy 5 organizacji: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wrocławski Park Technologiczny, Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A.

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum