Wnioski o e-dowody można składać już od 4 marca

Autor: PAP,DK/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2019 14:34

Wnioski o e-dowody - zarówno online, jak i w urzędzie - będzie można składać od poniedziałku 4 marca. Według resortu cyfryzacji pierwsze nowe dokumenty trafią do obywateli kilka dni później. Sama procedura składania wniosków niewiele się zmieni.

Wnioski o e-dowody można składać już od 4 marca
Fot. archiwum

Od środy 27 lutego do poniedziałku 4 marca, ze względu na prace techniczne, nie można składać online wniosków o dowód osobisty. Wnioski o dowody bez tzw. warstwy elektronicznej (stare dowody) można składać do piątku 1 marca do godziny 11.30.

Każdy, kto złoży wniosek 4 marca lub później, dostanie już nowy dowód z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym niewidocznym z zewnątrz chipem.

E-dowody będą także używane w ochronie zdrowia. Mają stać się narzędziem komunikacji elektronicznej dla pacjentów.

M.in. zagadnienia dotyczące autoryzacji świadczeń medycznych, w tym przy użyciu e-dowodu, będą dyskutowane na sesji "E-zdrowie, czyli łańcuch wyzwań", odbywającej się podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program całego Kongresu i rejestracja: http://www.hccongress.pl.

Zewnętrznie dokument będzie wyglądał podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. E-dowód będzie działał bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go na czytniku.

W samej procedurze składania wniosków zmienia się bardzo niewiele. Nieznacznie zmieni się dotychczasowy formularz wniosku. Zostanie on poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego.

Korzystanie z warstwy elektronicznej w nowym dowodzie nie będzie obowiązkowe, można jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i zrobić to później, w dowolnym momencie.

Z kolei, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji e-dowodu, należy ustawić swój własny kod PIN do podpisu osobistego (sześć cyfr) i kod PIN do profilu osobistego (cztery cyfry). Kody te (w sposób podobny do tego znanego przy kartach do bankomatów) będzie można ustalić w urzędzie przy odbiorze albo później, w dowolnym momencie.

Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymamy również kod PUK (o zastosowaniu podobnym to tego w telefonie komórkowym: po wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN, można wpisać kod PUK i później na nowo korzystać z wszystkich funkcjonalności e-dowodu). Podawanie kodu PIN będzie potrzebne zawsze, gdy chcemy złożyć podpis osobisty lub zostać uwierzytelnionym. W dowolnym momencie posiadacz dowodu osobistego będzie mógł dokonać zmiany kodu PIN: w urzędzie lub przy wykorzystaniu aplikacji umożliwiającej dokonanie takiej czynności.

Dotychczasowe funkcje dowodu osobistego nie zmienią się: nadal będzie on potwierdzać tożsamość i obywatelstwo oraz uprawniać do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.

Jak tłumaczył nam w grudniu minionego roku wiceminister Janusz Cieszyński, e-dowód obejmie wszystkich Polaków dopiero w ciągu 10 lat od rozpoczęcia wydawania. Dlatego Ministerstwo Zdrowia poważnie analizuje możliwość wydania pośredniego środka identyfikacji.

Chodzi o rozwiązanie kartowe dla tych, którzy dowód wymienialiby w późniejszym terminie. Wydawanie takiej karty, opartej na funkcjonujące w bankowości mechanizmy związane z wiarygodnym potwierdzaniem tożsamości, przewidziane byłoby w okresie przejściowym.

- Ministerstwo Zdrowia pracuje nad koncepcją rozwiązania pośredniego, a kiedy jej kształt zostanie opracowany, przedstawimy harmonogram wdrożenia - zapewniał Janusz Cieszyński.

Jak przekonywał, system ochrony zdrowia może bardzo skorzystać na powszechnym wśród pacjentów nośniku identyfikacji.

- Głównym celem jest wyposażenie nośnika - zarówno e-dowodu, jak i rozwiązania pośredniego - w funkcję elektronicznego potwierdzania tożsamości. Umożliwi to automatyczne pobranie danych pacjenta w dowolnym systemie gabinetowym stosowanym przez placówki ochrony zdrowia - wyjaśniał wiceminister zdrowia.

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Jeśli ma się ważny dowód osobisty, nie trzeba składać wniosku. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty). Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum