Wirtualne receptomaty. Tu można dostać receptę na każdy lek. Ministerstwo Zdrowia prowadzi kontrole

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia09 kwietnia 2022 07:09

Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na interpelację poselską dotyczącą wirtualnych receptomatów. - Podejmowane czynności kontrolne pozostają adekwatne do pojawiających się potrzeb oraz stwierdzonego ryzyka występowania nieprawidłowości po stronie podmiotów leczniczych – podano.

Wirtualne receptomaty. Tu można dostać receptę na każdy lek. Ministerstwo Zdrowia prowadzi kontrole
Wirtualne receptomaty. Ministerstwo Zdrowia prowadzi kontrole Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: poseł Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski wystosował interpelację w sprawie wirtualnych receptomatów
  • W dokumencie zwrócił on uwagę na fakt, że internetowe automaty prowadzone przed podmioty lecznicze wystawiają e-recepty – nawet na leki narkotyczne
  • Poseł w związku z licznymi wątpliwościami zwrócił się z kilkoma pytaniami do resortu, aby wyjaśnić wszystkie zastrzeżenia
  • Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odpowiedział na wskazaną interpelację. Szczegółowo także odniósł się pytań
  •  - Resort mając na uwadze charakter zawodu lekarza, w szczególności zaliczenie go do zawodu zaufania publicznego, przyjmuje, że prowadzone przez lekarzy działania pozostają zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym, w tym także dotyczącym wystawiania e-recept – czytamy

Wirtualne receptomaty, czyli wolna amerykanka w lekach w sieci

Przypomnijmy: interpelacja poselska dotycząca wirtualnych receptomatów poruszyła kwestię wystawiania elektronicznych recept praktycznie na każdy lek, w tym na lek narkotyczny, co może prowadzić do wielu nieprawidłowości.

Na tę interpelację odpowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Na wstępie zaznaczył, że "zawody lekarza i lekarza dentysty są zaliczane do grupy zawodów zaufania publicznego, a ich wykonywanie wiąże się ze spełnieniem wymogów określonych w przepisach stosownych aktów prawnych regulujących wykonywanie zawodu lekarza".

Wiceminister wskazał, że wystawianie recept, w tym elektronicznych powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Tym samym wspomniane przepisy regulują również zasady wystawiania recept na produkty lecznicze zawierające środki odurzające czy psychotropowe. Przepisy te muszą być bezwzględnie przestrzegane przez lekarzy – zaznaczył autor.

Recepta może być wystawiona bez osobistego badania

W dalszej części odpowiedzi, wiceminister zdrowia odniósł się też do zarzutów posła odnośnie wystawiania recept bez uprzedniego zbadania pacjenta. Jak wyjaśnił wiceminister, lekarz i lekarz dentysta orzeka o stanie zdrowia zarówno po osobistym zbadaniu, jak również po zbadaniu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych oraz po analizie dostępnej dokumentacji.

- Lekarz może, bez dokonania badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej. Istnieje zatem możliwość wystawienia recepty z pominięciem badania pacjenta, która może mieć miejsce jedynie w ramach tzw. kontynuacji leczenia, niemniej wystawienie recepty jest prawem przysługującym lekarzowi, z którego może skorzystać – dodał wiceszef resortu.

W związku z powyższym MZ przyjmuje, że działania prowadzone przez lekarzy (w tym wystawianie e-recept) są zgodne z obowiązującym prawem. Wiceminister zaznaczył przy okazji, że lekarzy obowiązują także regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej służącej sankcjonowaniu uchybień związanych z niewykonywaniem lub z niewłaściwym wykonaniem zawodu.

Resort prowadzi uprawnienia kontrolne

Wiceminister w odpowiedzi wyraźnie zaznaczył też, że Ministerstwo Zdrowia kontroluje realizację uprawnień w podmiotach leczniczych.

Podejmowane czynności kontrolne pozostają adekwatne do pojawiających się potrzeb oraz stwierdzonego ryzyka występowania nieprawidłowości po stronie podmiotów leczniczych. Należy również pamiętać, że prowadzone przez Ministra Zdrowia kontrole podmiotów leczniczych prowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – objaśnił wiceminister.

Poniżej zamieszczamy całą odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum