Wielkopolskie: starsze pokolenie lekarzy nie chce e-recept, rozważa emeryturę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2020 09:10

Spora grupa lekarzy rodzinnych i internistów w wieku emerytalnym nie chce uczestniczyć w cyfrowej rewolucji. Stawiają sprawę na ostrzu noża: albo będą mieć możliwość wystawiania papierowych recept, albo odejdą z pracy.

Część lekarzy w wieku emerytalnym sprawę na ostrzu noża: albo będę mieć możliwość wystawiania papierowych recept, albo odejdę z pracy. Fot. Archiwum

Lekarze w wieku emerytalnym stanowią znaczną część, ok. 30 proc. aktywnych zawodowo lekarzy, których jest w Polsce ok. 175 tys. Jak mówi Bożena Janicka, lekarka rodzinna ze wsi Kazimierz Biskupi (powiat koniński) i szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zrzesza ok. 3 tys. lekarzy rodzinnych i internistów, wśród tej grupy lekarzy rodzinnych słuchać stwierdzenia: ''Nie będę wystawiać e-recepty, nie ma takiej opcji''.

Jak przekonuje Janicka, część lekarzy jest wykluczona cyfrowo lub informatycznie. Nie korzysta lub korzysta w ograniczonym zakresie z komputerów, laptopów czy smartfonów. Nie potrafi w pełni używać funkcjonalności programów informatycznych. Na przeszkodzie stoją też problemy techniczne - nie wszędzie w Polsce jest dostęp do światłowodów, aplikacje komputerowe e-recepty często się zawieszą.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przeprowadziło jesienią sondaż, z którego wynika, że w związku z rosnącymi obowiązkami nałożonymi przez resort zdrowia zamknięcie praktyki rozważa co dziesiąty lekarz rodzinny i internista w wieku emerytalnym.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Wielkopolsce to ok. 300 osób. Każdy z tych lekarzy ma pod opieką od 2 tys. do czasem 5 tys. pacjentów. Są powiaty i gminy, gdzie średnia wieku lekarza rodzinnego wynosi 70 lat, a jeśli lekarze w wieku emerytalnym odejdą z pracy, nie będzie miał ich kto zastąpić.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum