Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci zyskają zdalny dostęp do rejestracji i e-dokumentacji medycznej
EDM. Zakończony został ostatni etap realizacji dużego projektu informatycznego, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pod nazwą Wielkopolskie e-Zdrowie. Pacjenci, zyskają, m.in. zdalny dostęp do swojej e-dokumentacji medycznej.

- Projekt Wielkopolskie e-Zdrowie jest jednym z największych przedsięwzięć informatycznych o zasięgu regionalnym w kraju
- Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwia stworzenie regionalnej platformy z możliwością złożenia wniosku przez internetową platformę o udostępnienie elektronicznej dokumentacji medycznej dla pacjentów w Wielkopolsce
- Jednym z kluczowych etapów projektu było rozbudowanie systemu HIS Eskulap w 30 szpitalach woj. wielkopolskiego
Ostatni element projektu informatycznego pn. Wielkopolskie e-Zdrowie
- Nexus Polska wraz z partnerem, firmą Konsultant IT z sukcesem zakończyli dostawę, instalację i wdrożenie aplikacji systemów szpitalnych, Lokalnego Oprogramowania Komunikacyjnego oraz Systemu Autoryzacji. W ten sposób zakończony został ostatni element dużego projektu informatycznego, prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pod nazwą: Wielkopolskie e-Zdrowie - informuje Nexus Polska.
Jest to jedno z największych przedsięwzięć informatycznych o zasięgu regionalnym w Polsce. W projekcie wzięły udział podmioty podlegających różnym organom tworzącym, w tym szpitale powiatowe, specjalistyczne oraz ośrodki opieki psychiatrycznej.
Spółki rozbudowały systemy HIS Eskulap w 30 szpitalach woj. wielkopolskiego dostarczając równocześnie m.in. nowe rozwiązanie przeznaczone dla obszaru pracy lekarza - Pulpit Lekarski. Kolejne elementy projektu umożliwiają komunikację z Lokalną Platformą Regionalną i wymianę elektroniczne dokumentacji medycznej (EDM). Dostarczone e-Usługi i zapewnienie komunikacji z Portalem Pacjenta, działającym w Platformie Regionalnej umożliwiają mieszkańcom Wielkopolski zdalny dostęp do rejestracji i dokumentacji medycznej.
- Dzięki systemowi Eskulap, jako narzędzia klasy HIS, pierwszy raz na tak szeroką skalę użytkownicy tego szpitalnego systemu mają także możliwość zapoznania się z nowymi aplikacjami projektowanymi w oparciu o założenie maksymalizacji ergonomii i użyteczności oprogramowania - wskazuje Nexus Polska.
Projekt był podzielony na kilka etapów, a jeden z nich - dostarczenie platformy regionalnej - został zrealizowany przez Comarch Healthcare. Podczas ostatniego etapu prac, firma wspierała dostawców HIS w procesie lokalnych integracji systemów z platformą.
Czytaj także: E-zdrowie bliskie pacjentom. Dyrektor CeZ: możliwości nie tylko po stronie IT, ale zaangażowanych podmiotów
Informatyzacja. Szpitale nie muszą jedynie kupować rozwiązań tworzonych przez firmy informatyczne
Przedmiotem i głównym celem projektu jest wytworzenie dwóch e-usług:
- e-Dokumentacja - zdalny dostęp przy wykorzystaniu sieci internet do elektronicznej dokumentacji medycznej
- e-Rejestracja - zdalna możliwość rejestracji przy wykorzystaniu sieci Internet do świadczonych usług przez podmioty lecznicze
Pacjenci będą mogli przechowywać e-dokumentację medyczną online
- Realizacja projektu umożliwi stworzenie regionalnej platformy pozwalającej na złożenia wniosku przez internetową platformę elektroniczną o udostępnienie elektronicznej dokumentacji medycznej dla pacjentów z woj. wielkopolskiego - informuje na swojej stronie samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski, która realizuje projekt wspólnie z samorządem województwa wielkopolskiego.
Poprzez utworzoną platformę internetową pacjenci będą mieli możliwość - po uprzednim przesłaniu wniosku o udostępnienie e-dokumentacji medycznej - przechowywać ją online oraz pobierać do własnego użytku.
- Projekt przyczyni się również do stworzenia systemu wymiany dokumentów i danych pomiędzy podmiotami leczniczymi zgodnie z przepisami prawa. Zaistnieje również możliwość dokonania zdalnej rejestracji przez pacjenta na korzystanie ze świadczonych usług medycznych przez podmioty lecznicze - podkreśla spółka Szpitale Wielkopolski.
Czytaj także: E-stetoskop połączono ze sztuczną inteligencją. Pacjenta można zdalnie osłuchiwać w domu
Pacjenci w Europie korzystają już z 350 tys. aplikacji zdrowotnych! To efekt pandemii. RAPORT
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)