Wielkopolskie: 80 mln zł środków unijnych na stworzenie platformy medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2017 12:50

Umowy partnerstwa dotyczące wdrożenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenia sieci wymiany danych między szpitalami samorządu województwa wielkopolskiego podpisano w środę (23 sierpnia) w kaliskim szpitalu. Całkowity koszt projektu to 94 mln zł, z czego 80 mln pochodzi ze środków unijnych.

Wielkopolskie: 80 mln zł środków unijnych na stworzenie platformy medycznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek (24 sierpnia) umowy podpisali przedstawiciele starostw i szpitali z terenu płd. Wielkopolski - w Kaliszu, Jarocinie, Pleszewie, Kępnie, Ostrzeszowie i Ostrowie Wlkp.

W projekcie wezmą udział łącznie 53 szpitale z terenu województwa wielkopolskiego - zapowiedział członek zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.

Wielkopolska - jak powiedział Sytek - jest pierwszym województwem w kraju, gdzie platformą medyczną e-usługi objęte zostaną wszystkie szpitale miejskie, powiatowe i wojewódzkie.

- Taka rzecz jest możliwa tylko w Wielkopolsce, gdzie ludzie są rozsądni i potrafią zrezygnować z odrobiny swoich prerogatyw na rzez dobra wspólnego. Dziękuję za to, że jesteście osobami, które myślą globalnie a nie tylko o swoich interesach. To porozumienie jest pierwszym naszym sukcesem ponad podziałami politycznymi - dodał.

W ramach przedsięwzięcia będzie działał system, za pomocą którego pacjentom zostaną udostępnione dwie usługi: e-rejestracji i e-dokumentacji. Dzięki temu pacjent będzie miał możliwość rejestracji on-line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących czy elektronicznej rezygnacji z wizyty.

- Ponadto na specjalnej platformie pacjent będzie mógł ściągnąć całą swoją dokumentację medyczną, która znajduje się w różnych jednostkach, w których leczył się wcześniej, czyli w szpitalu, przychodni czy ambulatorium - wyjaśnił Sytek.

Platforma ma także ułatwić lekarzom możliwość pozyskiwania dokumentacji medycznej o pacjencie w bazie w bardzo krótkim czasie.

- Docelowo do platformy podłączymy wszystkich, którzy zajmują się zdrowiem, czyli lekarzy rodzinnych i ambulatoria, żeby informacja o pacjencie była pełna - powiedział członek zarządu.

Całkowity koszt projektu to ok. 94 mln zł, z czego 80 mln zł to środki unijne. Platforma ma zacząć działać w drugiej połowie 2018 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum