Wielkopolska: zdrowotny informator, czyli pacjent on-line

Autor: PPX/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2010 13:15

Świadczenia medyczne, leki, nazwy przychodni lekarzy rodzinnych

Uruchomił go Wojewódzki Oddział NFZ. To system, który umożliwia wszystkim ubezpieczonym w sprawdzenie on-line z jakich usług medycznych pacjent korzystał w ostatnich latach, jakie wykupił leki oraz u kogo składał deklaracje POZ.

Dane w systemie pochodzą z comiesięcznych raportów przesyłanych oddziałowi przez świadczeniodawców i apteki.  W Zdrowotnym Informatorze Pacjenta znajdują się dane dotyczące rodzajów i kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych od 2004 r. konkretnemu pacjentowi w ramach ubezpieczenia, kosztów refundacji leków, deklaracji wyboru lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej.

Osoba ubezpieczona w wielkopolskim oddziale NFZ, która chce mieć dostęp do historii swojego leczenia w placówkach służby zdrowia, powinna zgłosić się z dokumentem tożsamości do siedziby lub delegatury wielkopolskiego oddziału Funduszu, gdzie po wypełnieniu wniosku i zarejestrowaniu otrzyma dostęp do systemu (login i hasło).

Od tej pory pacjent może korzystać ze  tzw. zdrowotnego informatora pacjenta z dowolnego miejsca – także z domu, w dowolnym czasie. Dotychczas możliwość sprawdzenia wykazu udzielonych nam świadczeń, wymagała każdorazowej wizyty w oddziale Funduszu. Informacja była udostępniana wyłączenie w formie papierowej i trzeba było na nią czekać.

Codziennie do WOW NFZ wpływa średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu zgłoszeń o uzyskanie dostępu do Zdrowotnego Informatora Pacjenta. System, dzięki któremu pacjenci w Wielkopolsce mają możliwość wglądu on-line, z każdego komputera podłączonego do internetu, w historię swojego leczenia, cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Najwięcej wniosków złożono do tej pory w Poznaniu (blisko połowa), dalej w Lesznie, w Koninie, w Wągrowcu. Są także zgłoszenia z Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia, Wieliczki - co wyraźnie pokazuje, że zainteresowanie systemem wykracza poza granice Wielkopolski. Do końca czerwca zostało złożonych ponad 5 tysięcy wniosków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum