Wielkopolska: internetowa rejestracja z problemami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2010 15:35

Od 1 listopada ruszył portal www.twoja-poradnia.pl, dzięki któremu można się rejestrować w Wielkopolsce do lekarza przez internet. Na razie teoretycznie, bo na razie korzysta z niego tylko kilka poradni.

Wielkopolska: internetowa rejestracja z problemami
Żeby zarejestrować się do wybranego lekarza, wystarczy wpisać jego specjalizację lub nazwisko i wybrać wolny termin w kalendarzu.

– Lekarz czy też przychodnia dostaje informację z numerem PESEL pacjenta. Pacjent z kolei otrzymuje potwierdzenie, a potem SMS lub e-mail przypominający. W podobny sposób można wizytę anulować. Oczywiście system nie wyklucza rejestracji telefonicznej i osobistej – tłumaczy Wojciech Piechocki, współwłaściciel firmy zarządzającej portalem.

Wątpliwości, co do skuteczności internetowej rejestracji, budzi fakt, że nie wszyscy mają dostęp w domu do internetu a także to, że korzysta niego niewiele osób starszych. Także jedynie połowa placówek medycznych w Poznaniu używa komputerów do rejestracji chorych. Spośród nich tylko 60 proc. ma dostęp do internetu, a ledwie jedna trzecia wykorzystuje go do kontaktu z pacjentami.

Zdaniem dr Kazimierza Janickiego, szefa NZOZ Euromed, spółki, która ma w Poznaniu trzy przychodnie, 14 poradni specjalistycznych i zatrudnia 70 lekarzy, od takiego sposobu rejestracji nie ma ucieczki. Na razie systemu uruchomić nie można, bo w wielu poradniach Euromed wyczerpały się już tegoroczne limity.

Portal na razie ma działać w Wielkopolsce, ale w ciągu roku obejmie cały kraj. Koszt uruchomienia systemu to milion złotych. 80 proc. z tej kwoty pochodzi z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka.

 

Więcej: www.poznan.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum