Wielkopolska: będą testować e-recepty

Autor: TVP Poznań, RR/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2010 14:03

W jednym z miast Wielkopolski (w Koninie lub Lesznie) testowany będzie ogólnopolski system recept elektronicznych.

Według zapowiedzi Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia prototyp systemu e-recept ma zostać uruchomiony pod koniec br. 

Nasz region był już zaangażowany we wstępne prace nad projektem – podkreśla dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Zbigniewa Nowodworska. – Wielkopolska jest świetnie zinformatyzowana. Zawsze byliśmy otwarci na wszelkie nowinki techniczne, zwłaszcza jeśli pozwalały na usprawnienie pracy.

System ma przynieść przede wszystkim oszczędności (nawet 2 miliardy złotych), jest bowiem nadzieja, że ostatecznie zakończy się problem źle odczytanych recept. Wyeliminowane zostaną pomyłki w pisowni nazwy leku, wielkości opakowania oraz te związane z nieprawidłowym odczytaniem nazwy preparatu przez farmaceutę.

TVP Poznań informuje, że aptekarzom podoba się przede wszystkim perspektywa końca niewyraźnie wypisanych recept. Obawiają się jednak, że przy wprowadzeniu elektronicznej recepty pacjenci, podobnie jak do lekarzy, przypisani będą do aptek – tak, jak np. w Holandii.

Podobny system działa w USA. W stanach, które go wprowadziły, liczba błędów zmniejszyła się w ciągu jednego roku prawie siedmiokrotnie.

Założenia planu informatyzacji „e-Zdrowie Polska” na lata 2009-2015 są następujące: pacjent u lekarza wyjmuje dowód osobisty z podpisem elektronicznym, lekarz otwiera w komputerze e-kartę i wypisuje e-receptę, którą następnie odczytuje farmaceuta w aptece.

Firma, która wygrała przetarg na wykonawcę projektu, ma przygotować rozwiązania pozwolające na jego wdrożenie w wariancie bez dowodów osobistych z elektronicznymi podpisami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum