Wielka Brytania: Windows 7 zagrożeniem dla publicznej służby zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 10:16

Windows 7 jest zagrożeniem dla publicznej służby zdrowia Wielkiej Brytanii (NHS), w której wciąż trzy czwarte komputerów korzysta z tego przestarzałego już systemu operacyjnego - twierdzą eksperci w odniesieniu do danych udostępnionych przez brytyjski resort zdrowia.

Wielka Brytania: Windows 7 zagrożeniem dla publicznej służby zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informacje o tym, że ponad milion komputerów w NHS wciąż korzysta z Windowsa 7, ministerstwo zdrowia i opieki społecznej opublikowało w odpowiedzi na oficjalne zapytanie parlamentarne zasiadającej w brytyjskim gabinecie cieni Jo Platt.

- Jest wielce martwiące, że na mniej niż sześć miesięcy przed wygaszeniem wsparcia technicznego dla Windowsa 7 ponad milion komputerów w NHS - ponad trzy czwarte maszyn, którymi posługuje się służba zdrowia - wciąż wykorzystuje ten system operacyjny - oceniła Platt.

Serwis Tech Radar podkreśla, że pytania o bezpieczeństwo brytyjskiej służby zdrowia padają od czasu znaczących problemów, które w 2017 roku spowodował cyberatak z użyciem wirusa szyfrującego WannaCry. Koszty tego cyberataku NHS wyceniło na około 92 mln funtów. Służby medyczne wyliczyły, że z powodu paraliżu infrastruktury teleinformatycznej na terenie całego kraju odwołano wówczas ponad 20 tys. wizyt lekarskich i zabiegów.

- Atak WannaCry sprzed dwóch lat dowiódł zdecydowanie, jak poważne są niebezpieczeństwa wynikające z pracy na przestarzałym oprogramowaniu - powiedziała Platt. - Dopóki rząd nie zacznie działać i nie wyciągnie nauki ze swoich wcześniejszych błędów, ryzykuje powtórkę z tego cyberataku - dodała.

Podsekretarz stanu ds. zdrowia psychicznego, nierówności i zapobiegania samobójstwom Jackie Doyle-Price, która odpowiedziała Platt, zaznaczyła, że proces migracji NHS ze starego systemu do obecnie wykorzystywanej i aktualnej wersji Windows 10 "jest znacznie zaawansowany". Według niej "wszystkie organizacje podlegające pod NHS, z wyjątkiem jednej, wykonały już aktualizację do Windowsa 10, złożyły podanie o licencję na ten system oraz na zaawansowany program ochrony przed zagrożeniami".

Microsoft ma zakończyć wsparcie techniczne dla systemu Windows 7 w styczniu 2020 roku. Oznacza to, że ta wersja systemu nie będzie już otrzymywała regularnych aktualizacji bezpieczeństwa. Firma poinformowała, że będzie przygotowana na świadczenie wsparcia indywidualnego dla klientów, którzy wyrażą taką chęć, jednakże koszt tej usługi będzie bardzo wysoki. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze