Wiceminister Cieszyński: ponad 600 tys. wystawionych e-recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2019 20:50

Ponad 600 tys. e-recept wystawiono dotąd w Polsce w ramach trwającego od ubiegłego roku pilotażu - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jego zdaniem zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

Wiceminister Cieszyński: ponad 600 tys. wystawionych e-recept
Ponad 600 tys. e-recept wystawiono dotąd w ramach pilotażu - poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Fot. Archiwum

- Widzimy, że każdego dnia, każdego tygodnia, kolejne placówki przystępują do tego systemu i widzimy, że rzeczywiście da się to zrobić. (…) Termin, który sobie założyliśmy dla e-recept, czyli koniec tego roku, jest jak najbardziej realny - powiedział wiceminister uczestniczący we wtorek (9 kwietnia) w Katowicach w XXIV Międzynarodowym Kongresie Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia "Lecznictwo Szpitalne - Druga Linia Ochrony Zdrowia na Platformie OSOZ".

Od ubiegłego roku w formie elektronicznej wystawiane są zwolnienia lekarskie. Zgodnie z przyjętym przez resort zdrowia planem z początkiem przyszłego roku zacznie obowiązywać elektroniczna recepta, a rok później e-skierowanie. Trwają także prace nad upowszechnieniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Cyfryzacja ma m.in. uszczelnić wydatki na zdrowie, podnieść jakość usług i ułatwić dostęp do świadczeń.

Wprowadzone w ub. roku e-zwolnienia to pierwszy w stu procentach elektroniczny proces, realizowany na co dzień w każdym gabinecie lekarskim. Według wiceministra każdego dnia wystawianych jest ok. 150-180 tys. e-zwolnień, a rocznie system ma obsługiwać ich ponad 20 milionów. Kolejnym etapem jest upowszechnienie najpierw e-recept, a następnie e-skierowań.

Cieszyński przypomniał, że np. informacje o zrealizowanych receptach w formie papierowej i elektronicznej już teraz dostępne są dla każdego na internetowym koncie pacjenta. Chory mający takie konto i korzystający z e-recepty, może wykupić w aptece zapisany lek, używając smartfona.

- Jeśli ktoś korzysta z e-recepty, na swoim koncie pacjenta w portalu Pacjent.gov.pl może w aptece kilkoma kliknięciami zalogować się ze smartfona i pokazać farmaceucie kod kreskowy. Ten zeskanuje kod i już ma dostęp do recepty - tłumaczył wiceminister, zachęcając wszystkich do zakładania internetowych kont pacjenta, gdzie są również m.in. dane o świadczeniach zrealizowanych przez NFZ, zrefundowanych lekach, a nawet ulotki dotyczące wykupionych lekarstw i sposób ich dawkowania.

- Internetowe konto pacjenta będzie się stale rozbudowywało. Wkrótce zaprezentujemy także portal, który będzie zalążkiem autoryzowanej wiedzy medycznej w domenie Gov.pl - zapowiedział Cieszyński.

Wiceminister przyznał, że wdrożenie e-skierowań będzie trudniejsze niż wprowadzenie e-recept. O ile wystawiając w okresie pilotażu elektroniczne recepty lekarze z reguły wiedzą, że w pobliżu są apteki, gdzie można je zrealizować, o tyle w przypadku e-skierowań nie będzie pewności, czy placówka, do której trafi pacjent, przyjmuje już skierowania w takiej formie.

- Żaden pacjent nie zdecyduje się na skorzystanie z e-skierowania, jeśli nie będzie miał pewności, że w konkretnej poradni czy szpitalu będzie w stanie je zrealizować. Stąd wielki apel do placówek medycznych, żeby jak najszybciej przystąpić do tego pilotażu, ponieważ dzięki temu możliwe będzie realne przetestowanie tych funkcjonalności - powiedział Cieszyński, który liczy na to, że placówki medyczne uruchomią moduł e-skierowań krótko po tym, gdy dostępne już będą u nich e-recepty.

Wyzwaniem na przyszły rok - jak mówił wiceminister - będzie upowszechnienie elektronicznej dokumentacji medycznej. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy umożliwiającej wdrożenie tego przedsięwzięcia. - Jesteśmy w przededniu skierowania tego na ścieżkę legislacyjną. Liczymy, że uda się zdigitalizować coś, co dzisiaj jest wyłącznie domeną sfery papierowej - powiedział.

Cieszyński ocenił, że zbudowanie systemu uporządkowanej dokumentacji medycznej w postaci cyfrowej będzie też okazją do - jak mówił - "bardzo poważnej debiurokratyzacji procesu prowadzenia tej dokumentacji, oczywiście bez zmian, które mogłyby potencjalnie odbić się niekorzystnie na pacjencie czy na procesie leczenia".

W ocenie wiceministra nie ma odwrotu od wdrażania technologii w zakresie e-zdrowia oraz wprowadzania sztucznej inteligencji do procesów obsługi ochrony zdrowia.

- Sztuczna inteligencja (...) będzie zmieniała świat. Zdrowie nie może być wyjątkiem i nie będzie. Żeby to było możliwe, musimy stworzyć fundament dobrych i sprawdzonych informacji - tłumaczył Cieszyński.

Z przytoczonych przez wiceministra danych wynika, że prawie wszystkie kraje skupione w Światowej Organizacji Zdrowia deklarują chęć inwestowania w e-zdrowie, a ponad dwie trzecie oferuje wsparcie we wdrażaniu elementów takich systemów. Niespełna 60 proc. państw ma już system zbierania danych medycznych. W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych 9 na 10 lekarzy oceniło, że widzi korzyści z wprowadzenia technologii wirtualnej opieki nad pacjentem.

- Wydaje się, że jeżeli nawet dzisiaj w Polsce to nie jest 9 lekarzy na 10, to niewątpliwie w tę stronę będziemy dążyli - powiedział Cieszyński.

Organizatorzy katowickiego kongresu wskazują, że e-recepty, e-skierowania i e-dokumentacja medyczna nakładają na podmioty medyczne i farmaceutyczne konieczność inwestycji w rozwiązania IT i rozwój kompetencji cyfrowych. Wyzwaniem są różne kwalifikacje cyfrowe pracowników, możliwości finansowe, kultura organizacyjna, zmienność przepisów.

Na konferencji w Katowicach zagadnienia cyfryzacji w służbie zdrowia są omawiane podczas 10 sesji tematycznych, z perspektywy różnych zawodów medycznych i farmaceutycznych. W kongresie uczestniczą menedżerowie, lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, farmaceuci, producenci i dostawcy leków, stomatolodzy kliniczni, eksperci zdrowia publicznego, asystenci medyczni i studenci medycyny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum