Wiceminister Cieszyński: e-recepta oznacza duże korzyści dla pacjentów

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   • 28 lutego 2018 12:02

E-recepta to doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia - przekonywał we wtorek Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, podczas debaty dotyczącej projektu wdrażania e-recept, zorganizowanej przez redakcję "Polityki Zdrowotnej".

Dzięki e-recepcie można liczyć na poprawę compliance i współpracy terapeutycznej lekarza z pacjentem Fot. Archiwum

Wskazywał, że rocznie realizowanych jest 156 mln recept. Dlatego od nich MZ zaczyna drugi etap realizacji projektu P1.

Jakie są korzyści? W ocenie wiceministra przede wszystkim e-recepta oznacza ergonomię i ułatwienie dla pacjentów. Takiej recepty chory nie zgubi, nie zniszczy, dokument będzie zabezpieczony w serwerowni CSIOZ. Rozwiąże też problemy z jej wystawianiem i realizacją.

Ponadto e-receptę będzie można podzielić na mikrorecepty i realizować je częściowo, w różnych aptekach. Z jednej strony rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza. Jednocześnie zdejmuje z farmaceuty konieczność sporządzania odpisów, jeśli w aptece nie było wszystkich leków na stanie lub pacjent nie zechce wykupić leków na recepcie w całości. Obecnie prawo farmaceutyczne ogranicza taką możliwość.

Zdaniem Cieszyńskiego, ta zmiana będzie też korzystna dla pacjentów od strony terapeutycznej. Pozwoli na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych. Jak mówił wiceminister, opierając się na doświadczeniach państw, które wprowadziły e-receptę, można liczyć na poprawę compliance i współpracy terapeutycznej lekarza z pacjentem. Dodał, że liczba osób, które nie wykupują leków przepisanych przez lekarza, spadła z 22 do 7-13 proc.

Narzędzie, które planuje udostępnić resort zdrowia, ma też dać możliwość wglądu do internetowego konta pacjenta członkom rodziny lub upoważnionym osobom. Dzięki udzielonym pełnomocnictwom, tacy opiekunowie starszych osób mogą kontrolować czy senior zrealizował receptę i czy kontynuuje leczenie.

Wiceminister Cieszyński przypomniał, że 15 lutego ruszył pilotaż w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie testowany jest system informatyczny. Z przychodniami i aptekami, które zostały włączone do projektu, podpisano stosowne umowy. Zainteresowani przeszli też szkolenia. Zgodnie z planami, stosowne zmiany w prawie powinny wejść w życie do 1 maja br. Od tej daty w obu miastach pilotażowo pacjenci będą mogli realizować recepty elektroniczne. Do wdrożenia projektu w całym kraju MZ chce być gotowe od 1 stycznia 2019 r.

Więcej: rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum