×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzą nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe. Zmiany jeszcze w marcu

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2023 08:25

W marcu 2023 wejdą w życie nowe przepisy dotyczące  kierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Wchodzą nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe. Zmiany jeszcze w marcu
W marcu wchodzą nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe Fot. AdobeStock

 

W marcu nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe

W Dzienniku Ustaw 3 marca opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia, czyli w drugiej połowie marca. 

Przepisy wprowadzają elektroniczne skierowania do sanatorium i na rehabilitację uzdrowiskową, a docelowo mają wyeliminować postać papierową skierowań wystawianych przez lekarzy NFZ.

- Projektowane rozwiązania umożliwią wystawianie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego skierowań w postaci elektronicznej, bez konieczności czasochłonnej czynności ręcznego wypełniania druku skierowania na ten rodzaj świadczeń oraz wysyłki skierowania do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, która musi nastąpić, zgodnie z obowiązującymi przepisami - argumentuje resort zdrowia.

Jak dodaje MZ, "przyjęte rozwiązanie usprawni proces obsługi pacjentów przez skrócenie procesu wystawiania – wypełniania druku skierowania, jak również zniweluje ryzyko zagubienia wersji papierowej takiego druku czy też niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału NFZ".

- Efektem dodanym jest docelowa likwidacja kosztów związanych z drukami skierowań oraz usługi pocztowej – wysyłka skierowań w zamkniętej kopercie - dodano.

Zamiennie skierowania papierowe i elektroniczne do czerwca 2023

Rozporządzenie w sprawie e-skierowań na rehabilitację uzdrowiskową wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, przy czym do dnia 30 czerwca 2023 r. dopuszcza się stosowanie zamiennie skierowań w postaci papierowej.

Ponadto skierowania papierowe zostaną utrzymane - również po 30 czerwca - w dwóch wyjątkowych sytuacjach

- Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju lub warunki organizacyjno-techniczne, w tym brak dostępu do systemu teleinformatycznego, uniemożliwiają wystawienie i prowadzenie skierowania w postaci elektronicznej - wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze