Ważne zarządzenie NFZ. Od 1 kwietnia elektroniczny obieg dokumentów ws. RDTL

Autor: JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia11 marca 2022 08:12

Opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadza ważną zmianę dotyczącą procedowania dokumentów związanych z ratunkowym dostępem do technologii lekowych (RDTL). Przepisy wejdą w życie 1 kwietnia.

Ważne zarządzenie NFZ. Od 1 kwietnia elektroniczny obieg dokumentów ws. RDTL
Ważne zarządzenie NFZ ws. świadczeń w szpitalach. Nowy obowiązek od 1 kwietnia
  • 10 marca opublikowano nowelizację zarządzenia prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
  • Wprowadza ważną zmianę dotyczącą procedowania dokumentów związanych z ratunkowym dostępem do technologii lekowych (RDTL)
  • Przepisy wejdą w życie 1 kwietnia. Od tego dnia obowiązkowe będzie procedowanie dokumentacji związanej z RDTL z wykorzystaniem aplikacji CBWiD
  • Jednak, co ważne proces wprowadzania aplikacji CBWiD został podzielony na dwa etapy: w pierwszym kwartale 2022 r. dotyczy tylko czterech oddziałów wojewódzkich NFZ

Ważne zarządzenie NFZ ws. świadczeń w szpitalach i RDTL

Nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej wprowadza kilka zmian. 

- Zmiany w ww. regulacji wynikają z możliwości procedowania dokumentów związanych z ratunkowym dostępem do technologii lekowych (RDTL) z wykorzystaniem aplikacji portalowej - Centralnej Bazy Wniosków i Decyzji (CBWiD) - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Aplikacja CBWiD - jak przypomina Fundusz - służy uproszczeniu, skróceniu i usprawnieniu składania i procedowania niezbędnych dokumentów w ramach procedury RDTL dla świadczeniodawców, konsultantów krajowych i konsultantów wojewódzkich oraz oddziałów wojewódzkich NFZ.

Od 1 kwietnia obowiązek procedowania dokumentacji RDTL z wykorzystaniem CBWiD

- Zarządzenie, wprowadza od dnia 1 kwietnia 2022 r. obowiązek procedowania dokumentacji związanej z RDTL z wykorzystaniem aplikacji CBWiD, zgodnie z harmonogramem określonym w załączniku nr 10 do zarządzenia - wskazano w zarządzeniu.

Proces wprowadzania do stosowania aplikacji CBWiD został podzielony na dwa etapy:

  • w pierwszym kwartale 2022 r. dotyczy czterech oddziałów wojewódzkich NFZ (Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Śląskiego),
  • następnie w trzecim kwartale 2022 r. pozostałych oddziałów.

- Aplikacja umożliwia składanie przez świadczeniodawcę zarówno autoryzowanych wniosków do konsultanta krajowego lub wojewódzkiego o zastosowanie leku w ramach RDTL, jak i ich pozytywnych opinii w sprawie zastosowania u pacjenta leku w ramach RDTL lub informacji w sprawie kontynuacji leczenia pacjenta lekiem w ramach RDTL do oddziału wojewódzkiego Funduszu wyłącznie w formie elektronicznej - informuje Fundusz. 

Całkowity elektroniczny tryb procedowania dokumentów

To rozwiązanie - jak argumentuje NFZ - umożliwi całkowicie elektroniczny tryb procedowania dokumentów, bez konieczności przesyłania ich w formie papierowej.

- Zarządzenie wprowadza również nowy produkt rozliczeniowy dedykowany RDTL z wykorzystaniem aplikacji CBWiD, o kodzie: 5.61.01.0000002. Jednocześnie zachowano dotychczasowy produkt rozliczeniowy (o kodzie: 5.61.01.0000001) dedykowany RDTL bez wykorzystania aplikacji CBWiD - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia. 

Inne zmiany wprowadzone zarządzeniem: 

  • zmiany w załącznikach nr 5, 6 i 7 do zarządzenia, polegające na zastosowaniu szablonów o przejrzystym układzie graficznym. Modyfikacja wynika z konieczności dostosowania szablonów do wersji elektronicznej celem ułatwienia obiegu dokumentacji, w tym jej elektronizacji
  • w zarządzeniu uchylono rozdział 6 dotyczący zasad realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato oraz uchylono załączniki nr 2a, 8 i 9 do zarządzenia odnoszącesię do realizowanego programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato, w związku z zakończeniem pilotażu JGPato.

Pełna treść zarządzenia dostępna jest TU
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum