Warszawa: superkomputer na UKSW będzie wykorzystywany do badań m.in. w zakresie epidemiologii
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomiono superkomputer Cato. System ma być wykorzystywany m.in. do badań z zakresu epidemiologii, energetyki, cyfrowej medycyny czy projektowania nowych materiałów.

W Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW uruchomiony został superkomputer Cato. Przeznaczony ma być do realizowania obliczeń wysokiej wydajności, rozszerzonych o zadania sztucznej inteligencji i wysokowydajnej analizy danych. Umożliwi on realizację zagadnień modelowania i symulacji zjawisk i procesów bazując na dużych zbiorach danych.
W superkomputerze z UKSW wykorzystywana jest technologia, która tworzy szkielet jednego z najszybszych superkomputerów na świecie Summit, wyposażonego w procesory IBM POWER9.
Nowy sprzęt pomoże w obszarach badań, które maja pozwolić na stworzenie infrastruktury obliczeniowej umożliwiającej systematyczne tworzenie dynamicznych map epidemicznych w skali kraju, modeli o wysokiej rozdzielczości. Nie chodzi tylko o modele dotyczące obecnej epidemii.
Kolejnym obszarem badań przy użyciu superkomputera jest cyfrowa medycyna.
- Wykorzystanie globalnych zasoby danych w sposób inteligentny do podejmowania decyzji diagnostycznych, a następnie sugestii terapeutycznych, jest warunkiem koniecznym rozwoju medycyny - ocenił dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW prof. Marek Niezgódka. Wyjaśnił, że dzięki metodom obliczeniowym można wypracowywać precyzyjne metody diagnostyczne dostosowane do danych konkretnego człowieka, ale wykorzystujące wiedzę w skali globalnej.
Na superkomputerze z UKSW podejmowane mają być też badania dotyczące projektowania nowych materiałów. Za pomocą modeli komputerowych można szybciej weryfikować tezy o użyteczności danych materiałów do konkretnych zastosowań.
Prof. Niezgódka zapowiedział że na uniwersytecie będą powstawały interdyscyplinarne zespoły, które obok rozwiązywania problemów związanych z tworzeniem nowych technologii, będą brały pod uwagę także aspekty społeczne, humanistyczne, które się wiążą z analizą dużych zbiorów danych.
Superkomputer to część infrastruktury badawczej finansowanej w ramach projektu Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW ze środków UE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)