Warszawa: jak ICM i IBM pracują nad wizualizacją danych medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 16:46

Stworzenie trójwymiarowych obrazów ludzkich organów umożliwi wspólny projekt badawczy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego i IBM Polska.

– Dotychczasowy tradycyjny tomograf pokazuje organy jedynie w dwóch wymiarach. Są one w dodatku "pocięte na plastry" za pomocą których lekarz odczytuje to co się dzieje w organizmie – mówiła dyrektor IBM Polska, Anna Sieńko podczas konferencji prasowej (25 maja) w Warszawie.

W trakcie spotkania przedstawiono projekt ICM i IBM, realizowany od niemal półtora roku w ramach Wspólnego Centrum Kompetencji. Dyrektor Sieńko podkreśliła, że korzystanie z właściwych danych ma szczególne znaczenie w przypadku decyzji podejmowanych przez lekarzy. Dodała, że system opracowywany przez obie instytucje ma umożliwić natychmiastowy dostęp do danych medycznych i ułatwić podejmowanie szybkich decyzji lekarskich.

Zdaniem dyrektora ICM, prof. Marka Niezgódki, nowe technologie umożliwiają połączenie ze sobą dwóch różnych obszarów przetwarzania komputerowego: obliczeń prowadzonych na wielką skalę oraz wizualizacji. Dzięki temu jest możliwe tworzenie wizualizacji danych medycznych, np. trójwymiarowe obrazy organów.

Naukowiec zaznaczył, że jednym z działań zwiększających szanse na przeżycie w nagłych sytuacjach kardiologicznych jest stworzenie systemu, który pozwoli uzyskać dane obrazowe (np. trójwymiarowy obraz danego organu) i porównać je z wcześniejszymi danymi pacjenta, umieszczonymi w systemie. Taki system pozwoli bez straty czasu pozyskać informacje, które mogą mieć ogromne znaczenie dla podjęcia decyzji o terapii pacjenta - uważa prof. Niezgódka.

Według niego, system może mieć szczególnie znaczenie m.in. w kardiologii, dlatego jest testowany w kilku ośrodkach kardiologicznych na terenie województwa mazowieckiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum