Warszawa: Centrum Onkologii stawia na system

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 22 października 2010 21:05

Jedna z najstarszych na świecie placówek zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych postawiła na kompletną informatyzację funkcjonowania.

Pod koniec września br. Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie podpisało z UHC sp. z oo. umowę na dostawę i wdrożenie Kompleksowego Informatycznego Systemu Obsługi Szpitala – CliniNet. Obecnie rozwiązanie jest wdrażane.

To już czwarty z pięciu największych pod względem budżetu szpitali w Polsce po
 Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie,
 Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku,
 Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie,
 SP Centralnym Szpitalem Klinicznym w Warszawie,
który zdecydował się na system Szpitalny CliniNet.

Kontrakt obejmuje dostawę, konfigurację i uruchomienie oprogramowania do części szpitalnej tzw. HIS (ang. Hospital Information System) i administracyjnej.

Zamówienie zawiera dodatkowo system badań obrazowych PACS/RIS. Pełną gotowość rozwiązanie osiągnie do końca 2011 roku. Całkowita wartość kontraktu to 5,4 mln zł.

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. To jedna z najstarszych na świecie placówek zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych, ustępująca jedynie Instytutowi Radowemu w Paryżu. Oficjalny początek działalności Instytutu to 29 maja 1932 roku. Otwarcie uświetniła swoją obecnością Maria Skłodowska-Curie, która ofiarowała na potrzeby Instytutu w Warszawie pierwszy gram radu. W otwartym przez nią przy ul. Wawelskiej w Warszawie Instytucie Radowym funkcjonuje nadal wchodząc w skład struktur Centrum Onkologii Klinika Onkologiczna.

W Centrum Onkologii w Warszawie część szpitala została podzielona na oddziały zapewniając kompleksowe leczenie nowotworów. Należą do nich kliniki: Nowotworów Głowy i Szyi, Nowotworów Układu Pokarmowego, Nowotworów Układu Chłonnego, Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Nowotworów Płuc i Klatki Piersiowej, Nowotworów Układu Moczowego, Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych, Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości oraz Nowotworów Układu Nerwowego.

Na terenie Instytutu działają również zakłady terapeutyczne: Teleradioterapii, Brachyterapii, Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Rehabilitacji, Chemioterapii Dziennej i Medycyny Paliatywnej oraz specjalistyczne laboratoria i pracownie diagnostyczne. Dzięki takiej strukturze pacjent objęty jest pełnym zakresem leczenia onkologicznego zgodnie
z nowoczesnymi standardami. Istotnym elementem działalności są także badanie profilaktyczne, w tym badania przesiewowe, mające na celu wykrywanie nowotworów jelita grubego, szyjki macicy i piersi w jak najwcześniejszym stadium, co umożliwia osiągnięcie znakomitych wyników leczenia.

Warszawskie Centrum Onkologii dysponuje około 800 łóżkami; w roku 2009 objęto opieką szpitalną około 28 tys. chorych, co przekłada się na ok. 50 tys. faktycznych hospitalizacji. Wynika to z faktu, że programu leczenia onkologicznego mają charakter cykliczny i w związku z tym chorzy nierzadko hospitalizowani są wielokrotnie.
W tym 2009 r. w oddziale chemioterapii dziennej leczono ponad 26 tys. chorych. W tym roku udzielono prawie 340 tys. porad ambulatoryjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum