WUM: komputerowa analiza sygnału EKG wesprze leczenie pacjentów z zaburzeniami rytmu serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2019 12:57

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęto badanie naukowe, którego efekty mają pozwolić na wsparcie pracy lekarzy przez komputerową analizę sygnału elektrokardiogramu (EKG) i lepszą pomoc pacjentom w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

WUM: komputerowa analiza sygnału EKG wesprze leczenie pacjentów z zaburzeniami rytmu serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozpoczęte w Pododdziale Elektroterapii I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM badanie OVERCOME - ECG Algorithms for CRT ResponseEvaluation - zakłada ustalenie wzorów (ang. pattern) występujących w zapisie EKG u pacjentów poddawanych terapii resynchronizującej serca z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych opartych na sztucznej inteligencji i technologii chmurowej.

Działania w ramach projektu obejmą rejestrację cyfrowego sygnału EKG wśród pacjentów poddawanych leczeniu kardiologicznemu w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha w Warszawie. Następnie zapisy te będą analizowane przez badaczy, a uzyskany materiał posłuży jako baza treningowa dla algorytmu sztucznej inteligencji, który będzie mógł na podstawie danych wspomagać decyzje lekarzy dot. postępowania terapeutycznego.

Jedną z coraz częściej występujacych chorób jest niewydolność serca, prowadząca często do zaburzeń prawidłowego jednoczesnego skurczu prawej i lewej komory serca. Zaburzenie to można leczyć, wykorzystując do tego wszczepialne urządzenia do resynchronizacji, które z pomocą elektrostymulacji pozwalają przywrócić prawidłowy rytm. Wyniki prowadzonego badania mają pozwolić na pomoc lekarzom w doborze odpowiednich kandydatów, którym ten rodzaj leczenia pomoże w największym stopniu.

Projekt naukowy realizowany jest dzięki wsparciu z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla przedsięwzięć realizowanych wspólne przez jednostki badawcze i podmioty gospodarcze. Partnerem technologicznym kardiologów z WUM będzie krakowska firma Cardiomatics, która zajmuje się analizą cyfrowych sygnałów EKG w technologii chmurowej.

Inżynierowie i informatycy z tej firmy wspomogą lekarzy w części związanej z "trenowaniem" komputerów do celów rozpoznawania odpowiedzi na zaawansowaną technologicznie terapię, a także innych zaburzeń rytmu serca, takich jak bloki przedsionkowo-komorowe i odnóg pęczka Hisa czy migotanie przedsionków. Połączenie między Warszawą a Krakowem umożliwi opracowana przez Cardiomatics technologia chmurowa SaaS (ang. Software as a Service) pozwalająca na wykonywanie obliczeń i funkcjonalność oprogramowania poza siedzibą szpitala.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii to kierunek nieuchronny w medycynie. Wsparcie komputerowe w codziennej pracy kardiologów na pewno nie wyeliminuje kontaktu lekarz-pacjent, ale może mieć wpływ na podejmowanie bardziej adekwatnych decyzji terapeutycznych.

Badanie zostało zaakceptowane przez Komisję Bioetyczną WUM, a w ostatnich dniach Narodowa Biblioteka Medyczna USA (NLM) wchodząca w skład Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) zaakceptowała protokół badania w programie ClinicalTrials.gov (id: NCT04061434). Rekrutacja do badania już się rozpoczęła. W zespole prowadzonym przez prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Marcina Grabowskiego pracują badacze: dr hab. n. med. Paweł Balsam, dr n. med. Łukasz Januszkiewicz, lek. Diana Paskudzka i lek. Jakub K. Rokicki. Wstępne wyniki analizy zebranych danych powinny być znane w 2020 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum