W Sejmie trwa drugie czytanie projektu w sprawie e-recept

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 15:56

W środę (28 lutego) w Sejmie rozpoczęło się drugie czytanie rządowego projektu w sprawie recept elektronicznych; przewiduje on m.in. możliwość wystawienia e-recepty po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Kilka godzin wcześniej projekt poparła komisja zdrowia.

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu w sprawie e-recept. Fot. Archiwum

Rządowy projekt dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Został on przygotowany w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych, możliwe ma być m.in. wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Przedstawiając sprawozdanie komisji zdrowia, Teresa Glenc (PiS) oceniła, że rozwiązania zaproponowane w projekcie wpłyną na rozwój telemedycyny.

Podczas posiedzenia komisji projekt poparło 22 posłów, 4 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Posłowie opozycji krytykowali szybkie tempo prac nad nowelizacją i brak konsultacji publicznych projektu. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonywał, że wejście nowych przepisów w życie jest niezbędne do przeprowadzenia pilotażu e-recept, a pomysł ich wprowadzenia był już dyskutowany od wielu lat.

Pilotaż e-recept będzie przeprowadzany w Siedlcach i Siemiatyczach - obecnie trwa test oprogramowania, a od kwietnia, maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Rządowy projekt przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

Projekt zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Ponadto projekt modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowań na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami.

Podczas rozpatrywania tego punktu obrad wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek ogłosiła 30-minutową przerwę w związku ze zwołaniem Konwentu Seniorów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum