W drugiej połowie 2023 zmiany w systemie recept. W Ministerstwie Zdrowia tłumaczą
Jeszcze w drugim półroczu 2023 roku planowane jest wprowadzenie zmian w systemie elektronicznych recept - zapowiada wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na poselską interpelację.

Realizacja jednej e-recepty w różnych aptekach dziś niemożliwa
Do Ministerstwa Zdrowia skierowano interpelację poselską w sprawie zmian, usprawniających realizację elektronicznych recept. Chodzi między innymi o możliwości wykupienia leków z jednej e-recepty w różnych aptekach. Obecnie to niemożliwe.
- Pacjent pozostający w długoterminowym leczeniu, który otrzymuje od lekarza e-receptę na kilka opakowań tego samego leku, nie może jej zrealizować w kilku aptekach, jeśli jedna nie dysponuje odpowiednią ilością specyfiku. W poszukiwaniu leków pacjenci podróżują często do odległych miejscowości i jeśli nie mogą zakupić przepisanej liczby opakowań, muszą po resztę wrócić do tej samej apteki. Logika podpowiada, że pozostałe opakowania można by nabyć w dowolnej aptece, gdyby nie przepis, który nie pozwala dzielić realizacji recepty między kilka placówek - wskazano w interpelacji.
Waldemar Kraska odpowiada, że funkcjonujące dziś zasady realizacji e-recepty "umożliwiają farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia".
- Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece - przypomina wiceminister zdrowia.
Dodaje, że rozwiązanie "wynika z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach m.in. ze względu na możliwość wydawania zamienników leków, różnych konfiguracji opakowań, ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki".
Zmiany w receptach w drugim półroczu 2023
Jednocześnie przyznaje, że zmiana w tym zakresie jest w resorcie zdrowia analizowana.
- Wprowadzanie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej i wieloaspektowej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo pacjentów. Funkcjonalność ta jest przedmiotem prac Ministerstwa Zdrowia - odpowiada.
Dodaje, że "wprowadzenie zmian w systemie e-recept jest zaplanowan ena drugie półrocze 2023 roku".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)