×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Unijna wymiana danych z zakresu m.in. świadczeń zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia23 października 2013 20:44

Sejmowe komisje: administracji i cyfryzacji oraz polityki społecznej i rodziny proponują przyjęcie rządowego projektu ustawy włączającej Polskę do unijnego Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI), bez znaczących poprawek. W systemie chodzi również o wymianę danych z zakresu świadczeń zdrowotnych.

Unijna wymiana danych z zakresu m.in. świadczeń zdrowotnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
System EESSI ma za zadanie zwiększyć szybkość wymiany informacji między unijnymi instytucjami zabezpieczenia społecznego, przyspieszyć weryfikację uprawnień, a w efekcie zapewnić wypłacanie świadczeń jedynie osobom uprawnionym.

Obecnie wymiana danych niezbędnych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się za pośrednictwem formularzy i dokumentów papierowych. Uruchomienie systemu EESSI zaplanowano na 1 maja 2014 r., od tego momentu w ramach wspólnej bezpiecznej sieci powinno odbywać się elektroniczne przekazywanie danych, z zapewnieniem ich poufności i ochrony.

Kluczowym elementem systemu EESSI na poziomie krajowym ma być tzw. punkt kontaktowy. Będzie nim instytucja wyznaczona w danym kraju dla określonych kategorii świadczeń. Zadaniem punktu będzie wysyłanie i otrzymywanie drogą elektroniczną danych dotyczących zabezpieczenia społecznego.

W Polsce mają działać trzy takie punkty (w innych państwach może ich być od 1 do 5). Jeden punkt kontaktowy zostanie utworzony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (zajmie się rozsyłaniem danych dotyczących bezrobocia i świadczeń rodzinnych), drugi powstanie w ZUS (jego zadaniem będzie przesyłanie danych z sektora świadczeń emerytalno-rentowych, pieniężnych świadczeń wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich, a także obszaru rolniczego i systemów specjalnych).

Trzeci punkt kontaktowy będzie stworzony w NFZ i będzie realizował wymianę danych z zakresu świadczeń zdrowotnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze